Najít a získat pro Vranovsko vhodnou náhradu se ze všech sil snaží i starostové. „Celou záležitost jsem řešil přímo na kraji, ale je to velký problém. Lékařů je málo ve Znojmě i v celém kraji," podotkl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Rodiče o ukončení praxe informuje zpráva na webu městyse, která hovoří o tom, že do konce června si mohou zájemci požádat o předání dokumentace novému lékaři. „V evidenci mám pět set padesát pacientů a zajíždím také do Uherčic a Bítova. Náhradu zatím hledáme," naznačila doktorka Marta Texlová.

Znepokojení jsou také lidé v Uherčicích. „Dětská lékařka je například v nedaleké Jemnici, ale pochopitelně nemůže vyhovět všem zájemcům. Byli bychom radši, kdybychom získali někoho přímo v místě," doufala starostka Uherčic Vladimíra Pešková.

Pediatrička do jejich vsi zajížděla dvakrát nebo třikrát týdne. „Mluvila jsem s řadou starších lékařů, kteří kritizují systém. Mladí doktoři pracují v zahraničí a praxe u nás pak nemá kdo převzít," zlobila se Pešková.

Poměrně nedávno odcházel po pětačtyřiceti letech praxe ve Vranově praktický lékař pro dospělé František Kofroň, kterého nahradil absolvent lékařské fakulty Radoslav Olejník. Vranovští tedy bez lékaře nezůstali.

Podobný rébus řešili před půl rokem rodiče dětí ze Znojma. S praxí totiž končili hned dvě dětské lékařky a umístit bylo třeba bezmála dva tisíce dětí. Další změny rodiče v blízké době zřejmě čekají. „Vzhledem k věku paní doktorky Vaňkové budu muset výhledově dětem hledat nového lékaře. Co jsem slyšela od ostatních maminek, pediatři berou rádi do péče novorozence, ale o starší děti už takový zájem není," uvažovala Olga Rössová s tím, že její ratolesti mají tři a pět let.

„Celkově je málo lékařů a je to velký problém, který by snad měl řešit stát," uvažovala Rössová.

V regionu je podle databáze krajského úřadu registrováno šestadvacet praktických lékařů pro děti a dorost, z toho přímo ve Znojmě jich je jedenáct. „Posouzení, zda je počet lékařů dostatečný, náleží zdravotní pojišťovně, která je povinna pro svoje pojištěnce zajistit zdravotní péči. Pokud je tomu jinak, musí vypsat výběrové řízení," naznačila mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Pokud rodiče nestihnou najít svému potomkovi lékaře dříve, než pediatři skončí svou praxi, musí počítat s tím, že zdravotnická dokumentace dítěte skončí na kraji. Úředníci ji pak na vyžádání zašlou novému lékaři. Rodiče se mohou při hledání pediatra obrátit například na svou zdravotní pojišťovnu, která by měla všem svým klientům potřebnou péči zajistit.