První velká oprava za osmasedmdesát let provozu čeká hráz vranovské přehrady. Její koruna je podle odborníků v nevyhovujícím stavu. V říjnu příštího roku ji proto specializovaná firma strhne a pak znovu postaví. V době oprav se na ni nedostanou auta ani chodci. V republice výjimečná rekonstrukce, která přijde na sedmdesát milionů, by měla podle projektu omezit dvě turistické sezony. Před hlavní turistickou sezonou v roce 2016 by mělo být vše hotovo.

„Koruna hráze není dostatečně izolovaná. Zatéká do ní voda, která se v mrazech rozpíná a poškozuje beton. Nutnost opravy umocnily i škody po extrémních povodních v srpnu 2002,“ vysvětlil projektant rekonstrukce David Richtr.

Po zahájení stavby zůstane z hráze jen jakési torzo. „Musíme z ní odstranit zábradlí, kompletní vozovku i chodníky. Zbude z ní takový betonový špalek,“ nastínil Richtr.

Nepřístupná hráz zkomplikuje pohyb lidí mezi pláží vranovské přehrady a samotným Vranovem nad Dyjí. Povodí však plánuje náhradní variantu přepravy lidí na pláž a zpět. „Jedinou variantou je, že přesun lidí musíme zajistit po vodě. Není pro nás problém zbudovat přístaviště, ale přístupové cesty jsou ve vlastnictví soukromých majitelů, se kterými chceme jednat,“ prohlásil ředitel závodu Dyje Povodí Moravy Jan Moronga.

Hráz je důležitou přístupovou cestou také pro sanitky. Během oprav proto budou záchranáři muset využívat silnici ke Švýcarské zátoce. Ta bude i náhradní komunikací pro lidi, kteří se budou potřebovat dostat do míst na straně hráze. O její sjízdnost se stará obec Onšov. „I teď ji prohrnujeme a sypeme,“ konstatoval starosta Onšova Ivo Oujezdský.

Skeptický je jediný stálý obyvatel u vranovské pláže Marek Mucha. „Jeli za mnou totiž lidé z televize a hlásili mi, že uvízli v kopci,“ přiblížil současný stav Mucha. S uzavřením hráze mu vyvstane i další problém. „Moje dítě se nebude mít jak dostat do školy do Vranova. Netuším, jak to budeme řešit,“ pokrčil rameny Mucha.

Ten na vranovské pláži podniká v turistickém ruchu. „Jestliže bude fungovat lodní doprava, nevidím to špatně. Může to být pro lidi i atraktivní. Horší to budou mít turisté ubytovaní přímo ve Vranově, ne ti na pláži,“ neobává se velkého odlivu zákazníků podnikatel.

Vranov nad Dyjí tak bude po nedávné opravě silnice opět trpět. Povede přes něj příjezdová cesta na stavbu. Nová silnice bude muset odolávat náporu těžké techniky. „Zvýší se prašnost a hlučnost. Zdá se mi, že oprava naplánovaná na dva a půl roku je hodně dlouhá doba vzhledem k tomu, že se samotná přehrada stavěla jen tři roky,“ postěžoval si starosta Vranova Lubomír Vedra.

Délka opravy hráze je ale podle odborníků minimální. „Stavbu nejde urychlit, protože každá část se musí dělat zvlášť. Není technicky možné, že by se třeba pracovalo na obou koncích současně. Oprava je vždycky náročnější než výstavba nové hráze,“ poznamenal projektant Richtr.

Část sutě z hráze také nebudou moci stavbaři ihned odvézt. „Zhruba sto šedesát kubíků sutě bude uloženo u Granátové zátoky. Její odvoz bude možný, až bude hráz průjezdná. Asi to způsobí problémy stánkařům,“ zmínil Richtr.

Stavba by neměla omezit samotný provoz přehrady ani kvalitu vody. „Nebude potřeba snížit hladinu vody. Materiály, které se na rekonstrukci použijí, musí splňovat atest neškodnosti pro pitnou vodu,“ ujistil Richtr.

Na opravu se nyní připravuje projektová dokumentace pro získání stavebního povolení a příprav zadávacího řízení pro zhotovitele. „Pokud by se z nějakého důvodu protáhlo výběrové řízení a nestihli bychom stavbu zahájit příští rok na podzim, byl by další termín stanovený opět na podzim. Chceme tím co nejméně ovlivnit turistickou sezonu,“ prohlásil Moronga.

Vodní dílo Vranov

• uvedení do provozu: 1934
• délka hráze : 290,5 m
• šířka koruny: 7 m
• výška hráze: 47 m
• délka přehrady : asi 30 km
Zdroj: www.pmo.cz