Obcí prochází početný průvod. V čele jde dívka s černým kůzletem následovaná zástupci strany a lidu. Ten reprezentuje předseda místního národního výboru, kterého si střihl starosta obce Martin Kincl v nepřehlédnutelné rudé čepici a také příslušníci ozbrojených složek včetně jednoho pomocníka Veřejné bezpečnosti.

Následují je muzikanti vezení na vlečce za vyzdobeným traktorem. „Ať žije první máj! Huráááá!“ volají pionýři, poněkud zralejší poupata, dojičky a družstevníci sborem.

Mávátka odhánějí mouchy, lidé v průvodu zdraví skupinky přihlížejících, stojících na chodnících. „Kdo chce bránit republiku, ať nestojí na chodníku,“ hlásá jeden z transparentů. „Až žije naše dělnická třída,“ píše se na jiném. „Selky z naší vesnice zdraví všechny slepice,“ doplňuje nepříliš budovatelské heslo jiný transparent.

Na jednom z traktorů se veze i mladá žena. Narodila se ještě za totality, ale prožít ji naštěstí nestihla. Bylo jí devět měsíců, když tehdejší policisté, tedy Veřejná bezpečnost, násilím potlačila demonstraci, která vyústila v takzvanou Sametovou revoluci. „O dobách totality pochopitelně vím. Rodiče mi hodně věcí řekli. Zažít bych ji rozhodně nechtěla. Jsme vesnice, která je pro každou legraci. Tak vnímám i dnešní recesistickou akci. Bude i pivo za dvě koruny a párek za pět,“ svěřuje se Jana Jičínská v roli družstevnice. U nohou jí leží věrný pes Bax.

Předseda MNV dovede snad stohlavý průvod až ke hřišti, kde na louce ještě trošku doutná bleděmodrým dýmem zbytek z vatry z předešlé Filipojakubské noci. Lidé se stylově jako v roce 1970 nahrnou ke stánku s pivem a párky, a utvoří dobovou dlouhou „frontu na banány.“

Celou akci pobaveně sleduje také dvojice návštěvníků z nedalekých Dačic. „Je fajn, že se lidi dokážou takhle bavit. A my takto zavzpomínáme na dobu našeho mládí. O této recesi jsme se dozvěděli z internetu,“ říká s úsměvem Luděk Ryšavý.

Lidé si kupují občerstvení, usedají pod velký party stan do stínu. Dospělí se baví o všem možném, děti skotačí na louce nebo dětském hřišti. Hraje dechovka. Je první máj roku 2018.