„V Moravském krasu v aktuální době řešíme méně přestupků. Zdá se, že si lidé si zvykli, že jezdí do přírody. Řekl bych, že se v tom také projevilo chladnější jaro, už se to asi mění. Na turismu se letos zatím podepsalo počasí, je to jako na houpačce a v teplých dnech je lidí více,“ poznamenal ochránce Antonín Tůma z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Na konci dubna rozdali strážci v Moravském krasu sedm pokut za nedovolené rozdělávání ohňů.

Proti loňskému roku letos v Moravského krasu řeší také méně potíží s řidiči, kteří parkují mimo vyhrazená místa. „ Lidé parkují ukázněněji, řidiči už nezajíždějí hlouběji do lesů a na louky jako loni na jaře,“ doplnil Tůma.

Méně aut letos oceňuje i starosta Rudice na Blanensku Roman Šebela. Okolí obce lákají turisty jeskyně nebo lom Seč. „Návštěvníci nám způsobovali hlavně problémy s parkováním. Auta zablokovala silnice a hrozilo, že neprojede sanitka, hasiči ani větší auta. Některé případy jsme museli řešit i s policisty,“ vzpomněl na loňskou situaci Šebela.

Jako každý rok letos ochránci v Moravském krasu umisťovali cedule, například na Hádecké planince nebo v rezervaci Býčí skála kolem hnízdiště sokola stěhovavého. Přesto pravidla někteří porušují. „Letos v dubnu jsme řešili vážný problém s dronem, který okolo hnízdiště létal. Drony jsou na chráněných územích podle zákona o letectví povolené pouze se souhlasem ochrany přírody,“ zdůraznil Tůma.

V rezervacích, chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích by se lidé měli chovat k přírodě ohleduplně a nechodit mimo vyznačené stezky, aby neublížili zvířatům. Na to dává pozor i Lenka Tichá. "Příroda je důležitá a neměli bychom ji ničit," řekla.