Vtipy kreslí asi deset let vždy s různou intenzitou. „V začátcích jsem dokázal vymyslet a nakreslit každý týden jeden vtip. Teď už frekvence není tak velká a dávám si více záležet na zpracování,“ prozrazuje Švéda. Deník jeho kresby čas od času čtenářům nabízí. Ohlédnout se například za pandemií můžete ZDE.

Postupně změnil kreslíř techniku. Charakteristické postavičky vznikají speciální fixou naplněnou tuží. Dříve je dobarvoval vodovkami, nyní využívá grafický program. „Ale vodovky také mají své kouzlo a patinu,“ míní.

Humor považuje za osobitou a křehkou věc. „Je jasné, že všichni pro něj nemáme stejný smysl a bavíme se nad různými věcmi. Těší mě, když vidím, jak se návštěvníci občasných výstav u mých kreseb usmívají. Proto také vtipy vznikají. Lidé je mají znát a mají se nad nimi pobavit,“ vysvětluje.

Vtipy mohli lidé před pár lety vidět v Moravském Krumlově, ale také v Ivančicích, Zastávce a letos chystá Švéda výstavu v Náměšti nad Oslavou. Kdo nechce čekat, až kresby uvidí viset na zdi ve výstavní síni, najde vždy aktuální na sociálních sítích.

Lidé na Znojemsku mohou Bořivoje Švédu znát jako šéfa krumlovského kulturního střediska nebo frontmana kapely Kiksylend.

VIDĚLI JSTE? Vítěz StarDance na plese v Moravském Krumlově. S Vodičkou tančil celý sál

Taneční pár Dominik Vodička s partnerkou Evou Krejčířovou. | Video: se souhlasem Městského kulturního střediska