Nejspíš ještě několik týdnů zůstane Klíč 2018, jak znojemští radní pojmenovali svůj vlajkový projekt prodeje poloviny městských bytů nájemníkům, vzpříčený v zámku. Postaraly se o to dvě firmy, které podaly námitky proti výběru organizátora masivní administrativy spojené s prodejem. Radnice jejich výhrady odmítla, poslední slovo bude mít nejspíš antimonopolní úřad. Pro nájemníky to znamená velmi pravděpodobně několik dalších měsíců čekání.

„Bydlím v bytě určeném k prodeji, informace ale zatím žádné pořádné nemám. Už s ohledem na svůj věk jsem z toho poněkud neklidný a rozhodně zklamaný,“ dal najevo své pocity Lubomír Palička, jeden ze starších nájemníků v domě v horní části města.

Upřesnil, že jej zatím nikdo neoslovil a jen z médií zhruba ví, kolik má jeho byt stát. „Z toho, co se ke mně dostalo, usuzuji, že cena bude kolem tři sta šedesáti tisíc. Na zanedbaný blok z šestapadesátého roku, do kterého za posledních dvaadvacet let nikdo neinvestoval, je to dle mého soudu příliš,“ dodal Palička.

Jiný nájemník se na věc dívá stoičtěji. „Náš dům má kvůli nástavbám jít do prodeje stejně až za šest let, proto zůstáváme zatím v klidu. Ostatně už na začátku bylo řečeno, že se přípravy rozběhnou někdy v polovině roku a máme teprve jaro,“ poznamenal další obyvatel horní části Znojma Jaroslav Schindler.

Znojemští radní již dříve rozhodli, že na rozsáhlé papírování spojené s prodejem víc než dvou tisíc bytů najmou externí firmu. V polovině února pak vybrali sdružení firem z Prahy a Klášterce nad Ohří Murom a Městská energie. Smlouvu s nimi ale město ještě podepsat nemůže.

„Dvě firmy, které v tendru neuspěly, podaly námitky. Napadly způsob hodnocení s tím, že podle nich neměla být údajně vybrána ta nejlevnější nabídka. Pravidla hodnocení ale byla již součástí zadávací dokumentace a účastníci proti nim mohli podat námitky. Tehdy to ale neučinili,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Až rozhodne úřad

Poslední slovo může mít ještě antimonopolní úřad. „Firmám nyní zasíláme naše vyjádření k jejich námitkám. Mají ještě právo obrátit se na Úřad pro hospodářskou soutěž. Lze se domnívat, že svého práva využijí. V takovém případě musíme s podpisem smluv vyčkat až do doby, kdy úřad rozhodne,“ dodala Bártová.

Opozice zatím postup příprav sleduje zdrženlivě. „Stížnosti u antimonopolního úřadu jsou už jakýsi kolorit doby. Není snad soutěž, kde by nějaká námitka nepadla. Zadavatel s tím musí počítat, ostatně jsme s tím měli v minulém období velké problémy sami,“ řekl opoziční lídr a bývalý starosta Petr Nezveda.

Zopakoval, že najmutí firmy znamená pro město výdaje navíc. „Výsledná cena nakonec není tak strašná, ale představitelé města se nemohou chválit, že ušetřili šedesát milionů korun. Čísla z prvních odhadů, kterými operovali, byla totiž čistě virtuální úvaha,“ poznamenal Nezveda.

Zda najmutí firmy projekt zpomalilo, nechtěl zatím posuzovat. „Rychlejší postup mohl těžko někdo očekávat a to, jestli je při zpracování podkladů rychlejší firma nebo město, bude možné posoudit teprve až po nějaké době fungování systému,“ zdržel se rozhodných úsudků opoziční předák.

Pravidla projektu Klíč 2018 schválili znojemští zastupitelé loni v červnu. Po delších úvahách pak radní rozhodli, že organizaci a rozsáhlé papírování kolem prodeje nesvěří městským úředníkům, ale externí firmě. V zimě pak vypsali otevřenou soutěž.

Vítězem je město

Už na základě podaných nabídek označil starosta Vlastimil Gabrhel za prvního vítěze tendru samotné město. „Díky otevřené soutěži totiž ušetříme městské pokladně proti původnímu návrhu minimálně pětatřicet milionů,“ uvedl již dříve starosta.

Nejvyšší nabídnutá cena, pětačtyřicet milionů korun, byla i tak prakticky poloviční oproti osmdesáti milionům, které radním naznačovaly jako možnou cenu jejich první průzkumy v loňském roce. Vítězem se pak stalo sdružení, které cenu stlačilo až na sedmnáct milionů.