V minulém roce jich bylo celkově přes pět set, desetina z nich ženy. „Každý řidič nad sebou potřebuje cítit pomyslný meč. V tomto ohledu plní bodový systém funkci dobře. Nikdo se přece nechce vybodovat nebo dokonce přijít o řidičský průkaz opakovaně," uvedl krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek.

Dvanáct a dost

K odebrání řidičského průkazu dochází ve chvíli, kdy řidič dosáhne dvanácti bodů. „Nějaké body už sice mám, ale nedostal jsem je za nic hrozného. Dávám si totiž dobrý pozor, abych nepřišel o řidičák. Auto potřebuji k práci. Musím si neustále vozit nářadí a materiál. Bez auta by to nešlo," uvedl sedmačtyřicetiletý muž z Brna, který se živí jako elektrikář a nechtěl sdělit své jméno. Redakce je však zná.

Nejčastějším přestupkem bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti o méně než dvacet kilometrů za hodinu. Vyplývá to ze statistiky ministerstva dopravy. Jihomoravští policisté loni zaznamenali takových přestupků přes sedmnáct tisíc. Každý z nich zpravidla představuje dva body. Stejný trest následuje i tehdy, pokud řidič při jízdě telefonuje s mobilem v ruce. Takových případů se loni na jihu Moravy vyskytlo přes sedm tisíc. Jen nepatrně vyšší četnost měl další dvoubodový přestupek. Nezapnutý bezpečnostní pás.Pro zvětšení klikněte.

Na opačném pólu bodové stupnice je jízda pod vlivem alkoholu nebo drog. K sedmi bodům takto loni přišlo přes tisíc jihomoravských řidičů. „Pod vlivem alkoholu bych nikdy nejel. To je ta největší bezohlednost," řekl sedmačtyřicetiletý Brňan.

Dodal, že své body si průběžně kontroluje. „Je dobré vědět, na čem člověk je," poznamenal muž.

Ne každý řidič však přesně ví, kolik bodů celkově má. Stejně tak málokdo podrobně zná, jaká je bodová sazba za jednotlivé přestupky. „Řidiči určitě mají všeobecné povědomí o bodovém systému. Víceméně vědí, jaký přibližný trest jim hrozí za ten nebo onen přestupek. Počet vybodovaných, kteří by o této situaci nevěděli, je málo," řekl Čížek.

Bez povinnosti

Poznamenal, že řidiči si často neuvědomují, že policisté nemají povinnost je o přidělení bodů informovat. Proto je dobré si počet bodů a výši pokuty zhruba dva týdny po projednání přestupku ověřit. Každý řidič může získat svůj výpis z bodového hodnocení na registru řidičů v místě bydliště.

Další možností je jakékoli pracoviště Czech point, které se vyskytuje na obecních úřadech či pobočkách České pošty. Držitelé datových schránek mají navíc možnost získat elektronický výpis z bodového hodnocení řidiče. Služba je dostupná zdarma přes aplikaci Czechpoint@home. „Jsem pro každé další rozumné rozšíření možností, jak se k výpisu z bodového hodnocení dostat. V nejbližší době pomohou například čipové karty," upozornil Čížek.

Dodal, že existuje také možnost poradit se s odborníkem. Jeho doporučení se mohou hodit po každém předvolání k projednání přestupku. Obzvlášť v případě, kdy už má řidič šest a víc bodů.

MICHAL KIRŠ