VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vybrali letošní Dobrý skutek pro Podyjí

Znojemsko - Milovníci zdejší přírody už vědí, kdo si odnesl letošní ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2014. To od roku 2012 uděluje správa tohoto nejmenšího národního parku v zemi.

6.11.2014 1
SDÍLEJ:

Péče o ovocný sad.Foto: Archiv Správy NP Podyjí

Letošní ocenění ve středu ve Znojmě převzali zástupci obce Hnanice za vysázení ovocného sadu a zapojení místních do péče o něj. Ocenění rovněž získal lesník Miro Ryšánek za celoživotní péči o krajinu Čížovska a Miroslava a Karel Janíčkovi za dlouholeté systematické propojování ochrany kulturního a přírodního dědictví na Vranovsku a v okolí Lukova. „Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Lesnou. Tato obec nechala vysázet nové ovocné stromořadí v záhumení sídla," informoval David Grossmann ze Správy Národního parku Podyjí. Správa parku letos na ocenění nominovala pět projektů.

„Příklad Hnanic ilustruje pěkné zapojení místních lidí do zkrášlování okolí obce," vysvětlil ředitel Správy parku Tomáš Rothröckl. Obec vysadila na okraji zastavěného území rozlehlý sad převážně starých odrůd ovoce. Pořádá zde praktické ukázky řezu dřevin, při kterých je možné nejen získat teoretické znalosti, ale hned si je i v praxi vyzkoušet. „Účastníci akcí tak pomohou obci s údržbou sadu. Protihodnotou získají odborné informace i praktickou zkušenost. Důležitým přínosem pro všechny je fakt, že se tak přirozeně upevňuje osobní vazba lidí k místu," soudí Rothröckl.

Miro Ryšánek si ocenění Dobrý skutek pro Podyjí odnesl za svůj celoživotní přínos ke zvelebování krajiny na Čížovsku. „Jako hajný svým osvíceným přístupem k lesu, schopností vnímat, chápat a využívat tvořivé síly přírody dokázal zásadním způsobem pozitivně ovlivnit stav mnoha porostů, které se později staly součástí Národního parku Podyjí," uvedl vedoucí odboru péče o les Správy parku Petr Vančura. Navíc v krajině vysázel řadu ovocných stromů. Jeho dobročinné stopy tak budou v okolí Čížova patrné i v následujících desetiletích.

Manželé Janíčkovi zase desítky let spravují vranovský zámek a zříceninu Nového Hrádku u Lukova. Při péči o tyto národní kulturní památky vždy brali zřetel také na jejich polohu v nejhodnotnějších místech národního parku a starali se o to, aby obě památky tvořily s okolním přírodním prostředím harmonický celek. „Věnovali také velké úsilí dosažení křehké rovnováhy mezi potřebou prezentace památek a zachování potřeb ochrany přírody a krajiny. Přístup manželů Janíčkových je tak důležitým vzkazem návštěvníkům obou objektů o tom, že součástí lidské kultury je stejně tak péče o historii a památky, jako péče o přírodní bohatství," uvedl Rothröckl.

Nejvíce hlasů v internetovém hlasování získala za vysázení stromořadí ovocných stromů obec Lesná. „Na základě konzultace se Správou parku sestavila seznam vhodných tradičních odrůd pro výsadbu. Zároveň ale respektovala i přání místních obyvatel. Díky obci tak vznikl nový krajinný prvek, který rozčlenil rozsáhlé zemědělské plochy a zlepšil prostředí katastru. Cesta lemovaná stromy bude jistě vítaným cílem procházek nejen pro místní," popsala vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Lenka Reiterová.

Pětici nominovaných uzavírá ukázkový otevřený úl Josefa Stejskala v Horním Břečkově. Všechny nominované i oceněné projekty naleznou zájemci na www.nppodyji.cz/skutek2014.

Autor: Vojtěch Smola

6.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.
5

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

Poslanec TOP 09 Válek: ODS má dobré lidi. Předseda Fiala je můj bývalý rektor

Brno - Při minulých volbách neuspěl, tentokrát se jako jediný z jihomoravské TOP 09 do poslanecké sněmovny probojoval. Po celou sobotu ve štábu své strany sledoval přetahovanou ODS a SPD o druhé místo ve volbách. „Úspěch občanských demokratů mě příjemně překvapil. Strana má hodně dobrých lidí, například Petr Fiala je můj bývalý rektor,“ zhodnotil možnou spolupráci se stranou Válek.

Skvosty zachytí i přes mobil. Fotit dokážeme čímkoliv, ukazují fotografové

Dobšice /FOTOGALERIE/ – Restaurace U Sapíků v Dobšicích je plná hostů. Stěny zdobí velké panely obsypané krásnými fotografiemi. Hraje kapela. Když muzika na chvilku utichne, bere si slovo fotograf Luboš Blažek. „Chci moc poděkovat Přemkovi Dufkovi, který když skončil Masox, zachránil tuhle akci a vznikl OVARt,“ říká Blažek a sklízí potlesk přítomných lidí.

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Praha /ROZHOVOR/ – Občanští demokraté si v parlamentních volbách vybojovali druhé místo. „Nárůst hlasů je pro nás závazkem,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Znojemští hokejisté zakončili domácí dvojboj v mezinárodní EBEL zklamaní. I přes vedení 3:1 se museli před italským soupeřem z Bolzana sklonit po porážce 3:4 v prodloužení. Hlavní vinu poté našli u několika sporných momentů rozhodčích ze závěru třetí třetiny, kde dvakrát inkasovali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení