Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vycházky s odborníky do přírody odhalí podzemí, horniny, ale i zatopené lomy

Znojemsko - Další díl sobotního seriálu přibližuje vycházky do přírody, které pořádá Správa národního parku Podyjí nebo krumlovské muzeum.

12.4.2015
SDÍLEJ:

Martin Kuča a Pavel Roštínský provedou zájemce terénem meti Hostěradicemi, Kadovem a Lesonicemi.Foto: Archiv krumlovského muzea

Prohlédnout si kapličku, zjistit, kde jsou opuštěné lomy a dozvědět se kde a jak dokázal působit člověk na okolní krajinu zjistí všichni, kdo se účastní vycházky, kterou v těchto dnech plánuje muzeum v Moravském Krumlově společně s Ústavem geoniky Akademie věd. Již v sobotu jedenáctého dubna ale mohou milovníci přírody vyrazit na vůbec první exkurzi letošního roku, a to za horninami a minerály Lukovska a Čížovska.

Doprovázet je bude geolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Jaroslav Šmerda. „Sraz je ve tři čtvrtě na deset v Čížově před budovou Návštěvnického střediska Správy parku a osmikilometrová trasa povede poměrně náročným terénem," pozval Šmerda s tím, že za příznivého počasí se exkurzí obvykle účastní patnáct až dvacet zájemců.

kdy a kam se lidé vypraví s odborníky
- Sobota 11. 4. 2015 – Než se skály zahalí (Jaroslav Šmerda)
Sraz je v 9.45 v Čížově, před budovou Návštěvnického střediska. Trasa povede z Čížova do Lukova, délka asi 8 km náročným terénem, do Znojma se účastníci mohou vrátit autobusem ve 14.21 hodin.
- Sobota 25. 4. 2015 – Mokřadní vycházka (Antonín Reiter)
Sraz je v 9.30 v Mašovicích u kostela. Trasa povede z Mašovic do Podmolí přes Mašovickou střelnici, délka asi 10 km středně náročným terénem, do Znojma se účastníci mohou vrátit autobusem ve 14.25 hodin.
- Sobota 25. 4. 2015 – Vycházka s krumlovským muzeem (Martin Kuča a Pavel Roštínský)
Sraz je v 9.50 na autobusovém nádraží v Krumlově, odjezd do Hostěradic v 10.01 hodin. Trasa o délce 14 km povede z Hostěradic přes Kadov do Lesonic. Návrat autobusem v 15.44 z Lesonic.
Zdroj: www.nppodyji.cz a informace krumlovského muzea

Právě u Čížova naleznou zájemci venkovní geologickou expozici, kde správci parku připravili již na podzim ukázky dvanácti druhá hornin z Podyjí.

Krumlovští vyrazí organizovaně do přírody pětadvacátého dubna a sraz je na moravskokrumlovském autobusovém nádraží. „Autobus směrem na Hostěradice odjíždí minutu po desáté. Účastníky čeká asi čtrnáctikilometrová trasa," pozval muzejní pracovník Martin Kuča.

Jak doplnil, zájemci se mohou těšit na přírodní zajímavosti na trase od Hostěradic přes Kadov do Lesonic. K vidění budou poměrně rozmanitá druhy hornin a účastníky čeká také sledování jejich proměn v čase v jižní části Boskovické brázdy a Brněnské vrchoviny. „Připravili jsme seznámení s ukázkami a pozůstatky dávné mořské činnosti v pevném skalním podloží. Lidé také zjistí, jaký byl vliv člověka na zdejší krajinu," doplnil Kuča s tím, že příkladem může být například zemědělské využívání krajiny a nepůvodní skladba lesních porostů.

První zastávkou bude hostěradická kaplička, kde zachovaný pozoruhodný podzemní systém. „Prostory jsou tři sta let staré a zájemci si je budou moci prohlédnout. Zajistíme pro ně i čelové svítilny," naznačil Kuča.

Odtud bude cesta pokračovat přibližně severovýchodním směrem. „Mineme bývalý amfibolitový velkolom, který je nyní opuštěný a zatopený i vyhlídku mezi Hostěradicemi a Miroslaví," dodal muzejní pracovník

Znojemský geolog Jaroslav Šmerda naznačil, že v Hostěradicích jsou dva lomy. „Jeden z nich leží u kapličky a sloužil před lety také jako smetiště. Nyní je zrekultivovaný a charakteristické horniny pro něj jsou pískovce a slepence," podotkl Šmerda s tím, že druhý lom ležící na vyhlídce směrem na Miroslav je to také zatopené a romantické místo. Těžba zde nepřežila rok 2000.

Podle Martina Kuči místo zvané Pustina zase upozorňuje na pozůstatky po historické těžbě v podobě hald, šachet a štol. „Lesem u Kadova budeme pokračovat do Bohutického lesa, kde uvidíme stopy po těžbě devonských vápenců. Výlet zakončíme v Lesonicích ve tři čtvrtě na čtyři, odkud odjedeme autobusem do Krumlova," naznačil Kuča, který povede exkurzi společně s Pavlem Roštínským.

Autor: Ilona Pergrová

12.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení