Zhruba do jara chce znojemská radnice dát více nahlédnout do své kasy. Plánuje totiž zřídit a pohledům veřejnosti zpřístupnit transparentní účet. Podle představitelů opozice vedení města na cestě k otevřenosti dobře nakročilo, ale mohlo za tři roky dojít dál a pevnějším krokem.

„Pracujeme na transparentním účtu zaměřeném na investice. Bude z něj jasně zřejmé, za kolik a pro koho při jednotlivých investicích město něco platí. Pokračuje tak v našem programu otevřené radnice a chceme ukázat, že dokážeme s penězi pracovat s rozumem a šetrně a hlavně transparentně," uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Heslo otevřená radnice představuje v praxi sekce na městském webu, kde město zveřejňuje například přehled výsledků elektronických aukcí, odkazy na informace o veřejných zakázkách či některé smlouvy s dodavateli, které však uživatel většinou najde spíše na profilu města na webu s přehledem veřejných zakázek.

Podle starosty je možné, že se město pokusí zveřejňované informace zpřehlednit. Změny by ale podle něj mohly přidělat práci úředníkům. „Jdeme cestou efektivity, nechceme zvyšovat počet zaměstnanců a tuto agendu bychom museli někomu přidělit," argumentoval starosta.

Podle poslance a starosty Semil Jana Farského, který patří k propagátorům zveřejňování informací o zakázkách a smluv, ovšem například právě zveřejňování smluv úředníky nemůže příliš zatížit. „Smlouvy už dnes bez problémů zveřejňují České Budějovice, Praha, Semily, Liberecký kraj, Opava, Zlín, Šostajovice a další. Nikde nemuseli přijmout dalšího zaměstnance, zveřejnění smluv dá přibližně tolik práce jako odeslání mailu s přílohou. V Semilech to jsou asi dvě smlouvy denně a zabere to deset minut práce," uvedl poslanec a jeden z iniciátorů zákona o registru smluv na svém facebookovém profilu.

Město Semily již řadu let na svém webu systematicky a přehledně zveřejňuje i podklady k veřejným zakázkám od vyhlášení, přes výběr dodavatele po smlouvy a dodatky.

Podle nezařazeného zastupitele a bývalého radního Jiřího Ludvíka Znojmo před několika lety udělalo dobrý krok, když začalo organizovat elektronické aukce. „Problém vidím v tom, že přes deklarované úspory by zde město mohlo dosahovat ještě nižších cen. Z doby, kdy jsem je ještě sledoval jako radní, vím že soutěžili dva, tři, čtyři dodavatelé a to nevytváří dostatečný tlak na cenu, navíc v situaci, kdy tabulkové ceny bývají posazené hodně vysoko," uvedl Ludvík.

Město a jeho příspěvkové organizace loni provedly dvě stě dvacet elektronických aukcí. „Je to jeden z nejprůhlednějších způsobů nákupů zboží a služeb a město díky němu ušetřilo dvaadvacet milionů korun," poukázal na úspory starosta Gabrhel.

Podle Ludvíka by nyní mělo město po zavedení aukcí udělat druhý krok, který může vést k ještě vyšším úsporám. „Elektronický systém co nejvíce otevřít, aby se do aukcí hlásilo co nejvíce firem, zvýšit tlak na cenu a samozřejmě velmi tvrdě kontrolovat kvalitu odvedené práce," naznačil zastupitel.

Za dílčí kroky považuje elektronické aukce či zřizování transparentního účtu šéf znojemských opozičních občanských demokratů Pavel Kovařík. „Jsou to věci, které vítám, ale ještě důležitější je mít všechny finanční toky správě nastavené a mít přehled komu, proč a kolik město za co platí. Nadto si myslím, že vůbec v současné době by se města měla chovat zodpovědně a své investice spíš krotit," poznamenal Kovařík. Poukázal také na to, že jeho strana poslední tři roky nemá zastoupení v kontrolním a finančním výboru. „Pokud chce být město transparentní v oblasti financování a vynakládání investic nemělo by blokovat přístup opozice, která by měla v těchto výborech zasedat," poukázal Kovařík.