„Nerozumíme důvodům, které ředitelka muzea Vladimíra Durajková ve výpovědi uvádí, když vedena snahou o vyšší efektivitu práce a finančních úspor označuje Jiřího Kacetla za nadbytečného a tvrdí, že již pro něj není v muzeu práce,“ napsali autoři petice zveřejněné na serveru petice.com.

Jiří Kacetl je výpovědí zaskočený. „Je to pro mne naprostý šok. Spojily se mi některé věci dohromady. Mimo jiné organizační změna, kdy před třemi lety nabrala paní ředitelka druhého historika s tím, že sbírek je moc a muzeum druhého historika potřebuje. A nyní jsem najednou nadbytečný,“ konstatoval Kacetl s tím, že práce pro historiky v muzeu neubylo.

Ilustrační foto.
Zbytečný luxus? Ze Znojma do Hatí se má jezdit po cyklostezce za 60 milionů

Ředitelka Durajková tvrdí, že jde o snižování stavu pracovníků v rámci celého Jihomoravského kraje. „Pan Kacetl dostal skutečně výpověď pro nadbytečnost. Kromě snižování stavu on jako jediný ze zaměstnanců měl výtku pro neplnění pracovních povinností,“ konstatovala Durajková.

Historik tvrdí, že podle jeho informací nevzešlo z krajské rady žádné usnesení řešící nadbytečnost lidí v muzeích na jihu Moravy. „Nic, co by muzeím nařídilo, že mají krátit rozpočty na platech zaměstnanců. Nejde tedy o systémový krok, ale o osobní rozhodnutí paní ředitelky posvěcené krajským radním panem Soukalem,“ přiblížil Kacetl.

Obrátil se na odbory

Krajský radní pro kulturu Tomáš Soukal Deníku řekl, že za rozhodnutím ředitelky muzea stojí. „Nemám důvod pochybovat o rozhodnutí paní ředitelky Durajkové. Jde o jednu z nejlepších ředitelek v rámci krajských muzeí. Ona problém s námi konzultovala a my jsme jí řekli, že je to v její pravomoci. Navíc propouští se i jinde, nejen ve Znojmě. Například v Muzeu Brněnska skončili dva lidé. Pan Kacetl z toho dělá politickou aféru. Výpověď není mířená proti němu, ale jde skutečně o snižování stavu v muzeích. A bude se pokračovat dál,“ reagoval Soukal.

Znojemský historik a pedagog Zbyněk Sturz je přesvědčený, že rozhodnutí ředitelky muzea není šťastným krokem. „Vzhledem k odborné erudici pana Kacetla a jeho znalostem bude tratit kvůli výpovědi jak muzeum, tak společnost. Je to bitva, která nemá vítěze,“ myslí si Sturz.

Historik Kacetl dodal, že se už spojil s odborovou organizací. „Využiji služeb odborového právníka a pakliže nedojde ke smíru, jsem připravený jít až k soudu. Ten se může táhnout i rok a po tu dobu bude práce v muzeu stát. Nikomu to nepomůže,“ dodal Kacetl.

Jeden z nejnebezpečnějších přechodů pro chodce v Jarošově ulici. Chodce, kteří chtějí přejít zprava, řidiči často kvůli parkujícím autům vůbec nevidí. A děti? Ty už vůbec...
Nový přechod v ulici Na Hrázi? Jsou i jiná nebezpečná místa, varují lidé

Někteří lidé, kteří podepsali petici za zachování práce pro historika Kacetla připojili i svůj stručný komentář. „Dr. Kacetla znám asi patnáct let jako velmi kvalifikovaného a pracovitého odborníka. Pokud o jeho propuštění, považuji ho za velmi nezodpovědné,“ napsal z Říma profesor Efrem Jindráček.

Petici podepsal i Pavel Kovařík, sociolog a bývalý šéf znojemské ODS. „Jiří Kacetl je pro mě zosobněním poznání v oblasti regionální historie. Svou činností výrazně ovlivnil stav poznání i způsob vnímání a dalšího bádání v této oblasti. Znám jen málo lidí, kteří jsou takto oddaní své práci a svému regionu. Navíc stojí za celou řadou projektů, které přesahují rámec jeho zaměstnání, výsledky jeho práce jsou vidět a mají uznání u odborné i široké veřejnosti. Aktivně také přispívá k navazování a rozvíjení vztahů s okolními regiony, včetně Rakouska. Považoval bych za chybu přijít o tuto osobnost, a i proto Jiřího Kacetla podporuji v cestě, kterou si vybral a která má přínos pro Znojmo a celý region,“ napsal Kovařík.

Ondřej Pokorný ze Znojma šel ve svém komentáři ještě dál. V souvislosti s vyhazovem opozičního politika Kacetla připomíná dobu totality. „Komunistické praktiky už dávno patří na smetiště dějin,“ napsal Pokorný.