Vyhláška ministerstva školství o školním stravování stanovila nové limity cen jídel, takže školy i školky, které byly pod touto hranicí, musely ceny od Nového roku dorovnat. Jednou z nich je i Základní škola Prokopa Diviše v Příměticích.

„Mohu potvrdit, že od prvního ledna jsme museli zdražit. Doposud u nás děti platily podle věku devatenáct, jednadvacet a třiadvacet korun za oběd. Nyní je cena o dvě koruny vyšší. V Mramoticích máme ještě Mateřskou školu, kde jsme zdražovali také, jelikož nám nevycházela norma na potraviny. Cenu jsme zvedli z třiceti na třiatřicet korun,“ uvedla vedoucí jídelny Zdena Šobová.

Obědy ve škole využívají ale i cizí strávníci, pro které je tato forma obědů finančně výhodná. „Zde jsme také nepatrně zdražovali, a to z dvaapadesáti na pětapadesát korun. I přesto je ale z řad lidí o obědy zájem,“ doplnila Šobová.

Na ceny stravného byli nuceni sáhnout i v Mateřské škole v Dělnické ulici ve Znojmě. „Jelikož vyšla nová vyhláška, která ceny jídla upravuje, tak i u nás se zdražovalo. Za celodenní stravování, ve kterém je přesnídávka, oběd i svačinky, zaplatí nyní rodiče o tři koruny více, tedy třicet korun,“ spočítala ředitelka Ivana Jelenová.

S mírným zdražením přišli i v Miroslavi. „Navyšovali jsme celkem o tři koruny. Například odpolední svačinky jsme měli za pět korun a limit byl od šesti, takže jsme museli o korunu zdražit. U obědů jsme zdražovali o koruny dvě,“ vysvětlila vedoucí stravování Mateřské školy v Husově ulici, Marcela Krulová.

Mateřská škola ve Vranově nad Dyjí je jednou ze škol, které se zatím zdražování v jídelně vyhýbá.
„Limity ve vyhlášce nás nedonutily, abychom obědy pro děti museli zdražit. Zdražování může ovlivnit ale spoustu jiných věcí. Je teprve únor, takže uvidíme, co bude dál. Kuchařky se snaží vejít do normy, ale jde to čím dál hůř. Rodiče u nás momentálně zaplatí za svačiny a oběd osmadvacet korun,“ konstatovala ředitelka Mateřské školky Iva Mahrová.