„Okolo našich létali hasiči a sanitky a nějaké osobáky. K tomu jsme slyšeli za tmy ještě vrtulníky,“ popisuje čtvrteční zážitek jedna z obyvatelek Markvartic. Právě na území této malebné vesničky na Děčínsku se ve čtvrtek 3. srpna večer stalo neštěstí, při kterém se zranilo osm dětí.

Z rozhledny Triangl u Markvartic spadlo několik dětí
S dětmi se utrhla celá podlaha rozhledny Triangl. Vidět jsou nahnilá prkna

„Bylo to hrozné, celou noc jsem nespal,“ říká předseda spolku Triangl Radomír Tulka. Právě spolek na návrší nad Markvarticemi rozhlednu před lety vybudoval. Pravidelně stav konstrukce obhlíželi, aby zabránili podobnému neštěstí, které se stalo ve čtvrtek večer.

Na vyhlídkovou plošinu mělo podle svědectví vystoupat patnáct dětí a dva jejich vedoucí. Pod kolika z nich se plošina propadla, není jasné. Tábor u Kerhartic funguje podle místostarosty Markvartic Libora Kunteho dlouhé roky bez větších problémů.

Z rozhledny Triangl u Markvartic spadlo několik dětí.Z rozhledny Triangl u Markvartic spadlo několik dětíZdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Samotní zástupci tábora s médii odmítají komunikovat. K ranči, kde se měl tábor konat, se není možné dostat. Přes celou cestu totiž v pátek stál velký americký pick-up, který zablokoval celou cestu od jednoho elektrického ohradníku k druhému. Nebylo tak možné nejen projet, ale ani projít.

V šetření policie

Táborníci měli ve čtvrtek večer vyrazit na Triangl na dobrodružné přespání v přírodě. Na věži si pak měli údajně chtít udělat společnou fotografii.

Rozhlednu na obecních pozemcích vybudovalo sdružení Triangl, které se dlouhodobě stará o zvelebování tohoto místa. „Jsou to místní lidé, kteří se to tu snaží pozvednout. Věž pravidelně vizuálně kontrolovali a byla na ní i upozornění, že na ni smí vystoupat nanejvýš čtyři lidé,“ říká místostarosta Libor Kunte.

Z rozhledny Triangl u Markvartic spadlo několik dětí
Pád dětí na Děčínsku: Vyhlídka byla přetížená, domnívá se místostarosta

Případem se od čtvrtečního večera zabývá také policie, která jej šetří pro podezření z vážného ublížení na zdraví z nedbalosti. „Děčínští kriminalisté ještě ve večerních hodinách provedli ohledání místa. V současné době jsou ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková. Policie zároveň zřídila krizovou linku, zvládnout neštěstí pomáhal již ve čtvrtek večer psycholog zdravotnické záchranné služby.

Z rozhledny Triangl u Markvartic spadlo několik dětí.Z rozhledny Triangl u Markvartic spadlo několik dětíZdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Že dřevěná konstrukce nebyla v nejlepší kondici je patrné z trosek, které u přístřešku u paty rozhledny zůstaly. Vedle čtyřnohé věže leží vyhlídková plošina, která má zcela odpadlou jednu podpěru. Ta je rozdrobená na malé kousky v okolí. Nahnilá je také druhá kláda sloužící jako podpora prken plošiny. Podle všeho je její osud v současné podobě zpečetěn.

„Určitě ji nebudeme obnovovat, kolegové ze spolku ji příští týden zbourají,“ doplnil Tulka.