Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výkopy v Morašicích vydaly svěděctví dávné doby

Morašice – Přemístěné ostatky z hřbitova, které překryly zřejmě novověké nebo středověké pohřebiště nalezli v těchto dnech dělníci v Morašicích. Díky budování kanalizace ve vsi se dostali archeologové ke kosterním pozůstatkům. Týdny nebo měsíce práce nyní čekají antropology. Namístě archeologové nevyzvedli žádné předměty, z kterých by bylo možné určit období, ve kterém byli lidé pohřbeni.

12.12.2014
SDÍLEJ:

Výstavba kanalizace odkryla kosterní pozůstatky.Foto: Archiv obce

„Hroby byly navrstvené na sobě. Podle předběžných odhadů odborníků jsou možná ostatky přemístěné ze hřbitova nebo se jedná o blíže neurčené pohřebiště," naznačil kronikář Morašic Emil Veis.

Na místě pracoval ve čtvrtek archeolog David Humpola ze znojemského pracoviště Ústavu archeologické a památkové péče. „Při budování kanalizace zachytili lidé pohřebiště, které lze předběžně zařadit na přelom novověku a středověku," naznačil Humpola.

Jak doplnil, lze hovořit o velkém množství různě rozmístěných kosterních pozůstatků. „Spodní vrstva skrývala šest nebo sedm hrobů s ostatky včetně zbytků rakví. V osmi nebo desetimetrovém výkopu lze hovořit o poměrně výrazném množství," dodal arecheolog s tím, že v hrobech nalezli také kameny. Nebyly však součástí pohřebního rituálu, dostaly se na místo zásypem.

Výstavba kanalizace odkryla kosterní pozůstatky.

Nyní dostane na stůl kosterní pozůstatky antropolog, který učí jejich stáří a také pravděpodobnou příčinu úmrtí. „Výsledek budeme znát v horizontu několika měsíců. Práce je nyní spousta, řada původně středověkých obcí buduje nyní kanalizaci a nálezy jsou poměrně časté," naznačil Humpola.

V létě zaměstnala archeology také rekonstrukce Divišova náměstí, kde zemní práce odkryly středověkou studnu a základy jezuitské koleje.

Na jaře narazili dělníci při budování kanalizace na kosterní pozůstatky v Rokytné.

Odhalené hroby mohou souviset se středověkým hřbitovem, není ale vyloučeno, že by mohly být ještě starší, tedy z jedenáctého dvanáctého století," přiblížil Jiří Kala z brněnského Ústavu archeologické památkové péče. Na místě byly také dvě železné ostruhy nalezené v lokalitě někdejšího hradiska. Vznikly nejspíš v éře Přemyslovců.

Před lety narazili při budování splaškové kanalizace dělníci dokonce na zasypané chodby v Přeskačích. Prostory jsou výjimečné svým stářím a zachovalostí a obec tento unikátní prostor zpřístupnila roku 2009.

Podzemí vznikalo ve dvou fázích. Vede tam hlavní kvadratická štola směrem ke kostelu, která možná nebyla dokončená. Na to se pak napojují sklípky s kopulovitým stropem a větrákem, které vznikly určitě později, a to někdy v šestnáctém až sedmnáctém století za třicetileté války," popsal před časem Zdeněk Čižmář, který tehdy vedl v Přeskačích archeologický průzkum.

Nejstarší úlomky předmětů pocházejí ze čtrnáctého století a podzemí zbudovali lidé pravděpodobně jako úkryt před válečnými vpády, případně mohlo sloužit i jako sklepení. „Dvě místnosti mají průduchy a archeologové našli také zbytky ohniště," doplnila průvodkyně Anna Němcová.

nálezy v Morašicích
Šest nebo sedm hrobů z přelomu novověku a středověku našli dělníci v Morašicích. Z dřívějších nálezů je významné například torzo mísy z období neolitu, odborníci zde také popsali pohřebiště z doby bronzové. Dobu železnou reprezentuje nález keramických střepů a mohyly horákovské kultury.

Autor: Ilona Pergrová

12.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek odpovídal na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Kampaně vrcholí. Babiš podepisuje knihy, auta voličů Okamury zdobí vlajky

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Důchodce Karel Buchta z brněnského Útěchova obchází před volbami stánky politických stran. „Navštěvuji různé. Tentokrát si chci nechat podepsat knihu od Andreje Babiše, dřív jsem jeho stranu nevolil,“ říká Buchta, který ke stanovišti hnutí ANO přišel v den, kdy se u něj kampaně účastnil i předseda hnutí.

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Jižní Morava – Důchodce Jan Feranec ze Slupi na Znojemsku se chodí každoročně podívat na výlov jaroslavického Zámeckého rybníka. Nevynechá ani letošní. „Půjdu určitě. Na výlov je vždy pěkná podívaná a čerstvý kapr je nejlepší“ uvedl Feranec.  

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení