„Ze třinácti projektů jich sedm odevzdali lidé přímo ve Znojmě, šest projektů přihlásili obyvatelé městských částí. Nyní příslušné odbory městského úřadu posoudí, zda splňují povinné náležitosti a zda jsou uskutečnitelné,“ naznačil další postup místostarosta Jakub Malačka.

Informaci o tom, které projekty postoupí do dalšího kola, tedy k veřejné prezentaci, slibuje vedení Znojma nabídnout příští měsíc.

Kvůli propadu příjmů radnice letos sníží množství peněz, které na projekt původně vyhradila. „Situace s pandemií nám bohužel ovlivnila mnoho projektů a jedním z nich je i participativní rozpočet Tvoříme Znojmo. Z letošního ročníku vzniknou pouze dva projekty. Jeden pro Znojmo a jeden projekt pro některou z městských částí,“ doplnil Malačka. Může tak jít dohromady o částku jeden a půl milionu korun.

Problémy má loňský vítězný návrh lezecké stěny. Ta měla původně vzniknout u sportovní haly v ulici F. J. Curie ve Znojmě. „Zde jsme narazili na negativní posudek od bezpečáků. Stěna by omezovala případný zásah jednotek IZS, komplikace by také nastaly při případném požáru, jelikož se zde nachází únikový východ,“ řekla Deníku Rovnost mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Bohužel při podrobném jednání se SNMZ, městskou architektkou, odborem majetkovým a odborem investic nenašli zástupci města jinou vhodnou budovu, na kterou by bylo možné venkovní lezeckou stěnu umístit. Zástupci města proto nyní jednají se soukromým vlastníkem o případné možnosti a vhodnosti využití skály k přírodnímu lezení a případnému umístění umělé lezecké plochy v dané lokalitě. „Vše je na začátku jednání a jako první krok bude průzkum dané skály, zda je k těmto účelům vhodná,“ dodala mluvčí. Kdy a kde tedy loňský vítězný návrh nakonec bude fungovat není nyní jasné.

Kvůli majetkoprávním vztahům a po domluvě s navrhovatelem zrušili představitelé města také úspěšný loňský návrh na opravu božích muk v Oblekovicích. „Největší komplikace kupodivu nastala u jednoho z menších projektů, u renovace božích muk. Při přípravě podkladů jsme zjistili, že pozemek, na kterém kulturní památka stojí, má neznámého vlastníka, což nám brání v opravách. O skutečnosti jsem osobně navrhovatele informoval. Moc nás to mrzí, ale bohužel se s tím v současné době nedá nic dělat,“ vysvětlil Malačka. „Bereme si z toho ponaučení a nové návrhy budeme posuzovat přísněji,“ dodal.

Znojemská radnice má k dispozici zpracovanou první vizualizaci dvou mol pro umístění nad jezem u Louckého kláštera, která se liší od původního návrhu.Zdroj: archiv MěÚ ZnojmoNaopak už letos by se místní i turisté mohli dočkat zajímavého místa pro odpočinek na levém břehu Dyje u Louckého kláštera. „Nad jezem u Louckého kláštera by mělo vzniknout jednoduché zázemí pro otužilce a říční plavce. Na něj naváže relativně velké molo, po kterém se lidé jednoduše dostanou přímo k řece. Mohou se v ní koupat nebo si tam třeba přivázat svoji loďku. O kousek výš proti proudu řeky pak přibude ještě jedno menší molo,“ přiblížil již dříve autor nápadu na vylepšení nábřeží Dyje David Grossmann.

Tento návrh je nyní ve fázi příprav. „Máme předběžný souhlas s projektem od památkářů a od Povodí Moravy. Hotové je zaměření terénu, máme zpracovanou první vizualizaci, která se liší od původního návrhu, ale navrhovatel s touto úpravou souhlasil,“ nastínila mluvčí Znojma.

Nyní záměr čeká na projektanty, kteří mají zajistit projektovou dokumentaci a potřebná oficiální stanoviska od památkářů a Povodí Moravy. „Jakmile vyřešíme tyto administrativní kroky, můžeme začít. Dokud nebudeme mít tuto administrativní část hotovou, nemůžeme dál pracovat,“ dodala Pastrňáková.

Úspěšní navrhovatelé letošních záměrů budou své projekty prezentovat veřejně ve čtvrtek 3. září. „Následovat bude hlasování. První vlna hlasování, offline, proběhne přímo po prezentaci projektů. Následné elektronické hlasování proběhne za pomoci systému Mobilního rozhlasu a nově i za pomoci Portálu občana v termínu od 14. září do 11. října. Výsledné hlasy budou sečteny a bude stanoveno pořadí projektů,“ informovala mluvčí Znojma.

Participativní rozpočet funguje po celém světě a čím dál častěji jej používají i města v České republice. Jedná se o možnost, jak zapojit občany do rozhodování o dalším rozvoji města. Znojmo se do participativního rozpočtování díky projektu Tvoříme Znojmo zapojuje nyní potřetí.

Princip je takový, že město uvolní část peněz z rozpočtu a obyvatelé vypracují a odevzdají projekty s návrhy, jak finanční obnos využít k vylepšení města. Své návrhy následně autoři projektu prezentují veřejnosti, která o nich hlasuje.