V pátek naposledy, po týdnu lovení jich totiž ve vodě už moc nezbývá. „Vylovili jsme už přes dvě stě tun pohořelického kapra i lysce, také tolstolobiky, amury, sumce, candáty a štiky,“ vyjmenovává Martin Kozlík, vedoucí tamního střediska, které patří pod Rybnikářství Pohořelice.

Polovinu mrskajících se šupináčů odvezla už auta do hlavních sádek ve Velkém Dvoře u Pohořelic na Brněnsku. Další se stěhují jen přes cestu, do nových nádrží vedle rybníka. „Tam se ryba vyčistí od rybničního bahna. V Jaroslavicích s tím ale problém nemáme, ryba je chutná i čerstvá, přímo z rybníka,“ poznamenává Kozlík.

Jasanová alej vedoucí k Slovanskému Hradišti v Mikulčicích na Hodonínsku.
Alej roku: o titul bojuje javorová z Jevišovky do Hrušovan nebo Blížkovická

Mezi kapitální úlovky patří v Jaroslavicích tradičně padesátikilový sumec. „Je to stálý obyvatel rybníka, vždycky po výlovu putuje zpátky do vody,“ má jasno šéf střediska.

Mezitím muži v gumových oblecích a vysokých gumácích třídí klouzavá mrskající se stvoření do správných kádí. Tváře jim zdobí pihy od stříkajícího bahna a vody. Je mezi nimi i Bronislav Musil z blízkých Štítar. „Jsem sportovní rybář a na výlov chodím pomáhat rád. Potkám se s kamarády, jsem srdcař,“ svěřuje se brigádník.

Zažraní rybáři

Máchání ve vodě v studeném počasí mu nevadí. „Jaká zima? Vždyť nemá být z čeho,“ směje se.

Kašna Znojmo
Kolik aut jezdí přes památkovou zónu? Znojemští uvidí v přímém přenosu

Na hrázi už korzují skupinky lidí, většinou jsou místní. „Jezdím sem každý den, chlapy obdivuji, jsou to zažraní rybáři,“ říká uznale pan Ladislav, který se na výlov přijel podívat na invalidním elektrickém vozíku.

Ve svítivých bezpečnostních vestách štěbetají na cestě i děti, které sem přišly na vycházku v doprovodu učitelky z mateřské školy. Se psem na vodítku se k rybníku vydali i Karel Nečesal a Romana Vospělová z nedalekých Strachotic. „Je sem krásná vycházka a výlov je důvod navíc. I pes je spokojený, u cesty našel malou rybku a hned ji slupl,“ vytýkají naoko čtyřnohému chlupáči.