Návštěvníci uvidí mimo jiné vojenské ležení, projdou lazaretem a ve sklepení potkají přízraky dávných bojů. Těšit se ale mohou i na hudebním vystoupení, ochutnávku vín nebo ukázky historických jízdních kol.

Napoleonské připomínky dají podobu i praktickým ukázkám pro návštěvníky. „V minoritském klášteře si mohou si vyrazit pamětní minci s Napoleonem, odlít si olověnou kuli, na hradě se ocitnou uprostřed vojenského ležení a navštíví lazaret. Budou mít i příležitost podívat se na tehdejší dobu okem archeologa či přírodovědce,“ nahlédla do programu ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Pro rodiny s dětmi pořadatelé chystají různé tvůrčí dílničky, pro starší děti pak šermířské vystoupení a ohňová představení skupiny Albion na nádvoří minoritského kláštera nebo koncert dobové hudby Lucrezia Borgia v Domě umění. Chybět nebude ani ochutnávka vín, prohlídka historických kol před budovou Domu umění i cyklistická vyjížďka s průvodcem.

Muzejní noc je mezi návštěvníky oblíbená. „Chodím se podívat pokaždé. Na nějaké válčení sice moc nejsem, ale i tak si v programu zase najdu svoje. Poslechnu si zpívání, jsem zvědavá, co vyvedou studenti v podzemí hradu a podívám se, co je kde nového,“ řekla Julie Čermáková ze Znojma.