Jihomoravské muzeum tak na první dva červnové čtvrtky připravilo pro veřejnost dva populárně naučné přednáškové večery v Domě umění. „První se bude zabývat Znojmem z hlediska věd historických, druhý pak z hlediska věd přírodních," pozval Ivo Žák z Jihomoravské­ho muzea.

O první červnové sobotě se pak mohou zájemci v rámci tohoto cyklu vydat i na dobrodružnou výpravu kolem znojemských hradeb. Sraz bude v devět hodin u Karolininy brány na Mikulášském náměstí. „Po stopách znojemského středověkého městského opevnění se lidé vydají s historikem našeho muzea Jiřím Kacetlem," doplnil Žák s tím, že půjde o zhruba tříkilometrový okruh podél hradeb.

Mezi přednáškami naleznou zájemci i některé se zvláštním názvem. Na 9. června například znojemský botanik Radomír Němec připravil tu svoji na téma Vliv hospodských povalečů na druhovou pestrost rostlin královského Znojma. „Moje přednáška se zamyslí nad tím, jaký měly vliv věhlasné události historie na rostliny a jestli byl tento vliv významnější, než vliv hospodských a kavárenského povalečů," přiblížil botanik.

Zároveň chce připomenout němé svědky starých časů, kteří dodnes žijí v městské dlažbě.

Z PŘEDNÁŠEK
2. 6. v 18 hodin, Dům umění (Masarykovo nám. 11):
- Únětická kultura v historickém jádru Znojma (David Rožnovský, JMM)
- Od Znojma knížecího k markrabskému (Martin Wihoda, FF MU Brno)
- Znojmo v roce 1226 (Jiří Kacetl, JMM)

9. 6.:
- O povodních a povodňové značce u Podskalského mlýna ve Znojmě (Jaroslav Šmerda, JMM)
- Znojemské vinařství (Jiří Mačuda, JMM)
- Po čem to šlapeme? (Jaroslav Šmerda, JMM)