Mezi stoly se míhá iniciátor rekordu Vojtěch Čabala. Moc času zrovna nemá. „Musíme pro další stoly, s tak velkým zájmem jsme fakt nepočítali,“ směje se hospodský, sportovec a divadelník v jedné osobě. S kolegy doplňuje další stůl, krotí vlající igelity a pak pomáhá ostatním organizátorům rovnat další kusy štrůdlu. Aby byly záviny jaksepatří lákavé, nezapomínají je pořadatelé náležitě pocukrovat. Jedna z dívek trpělivě obchází dlouho řadu stolů, poryvy větru jí polovinu cukru z cukřenky odnáší. „Stoly jsme začali chystat od osmi ráno, a už ve čtvrt na devět jsme nestíhali rovnat a krájet, tolik jich lidé přinesli hned ráno. Přihlášených jsme měli čtyřicet hospodyněk, ale zapojilo se mnohem víc lidí, odhadem kolem šedesáti,“ říká ve chvíli klidu Čabala.

K výročí deseti let od navrácení titulu městyse Lukovští překonali český rekord. Napekli 154 metrů štrůdlu. Zapojily se desítky nadšenců. | Video: Deník / Martin Moštěk

Ale to už přichází další návštěvnici se svými příspěvky. „Lukov mám už dlouho moc ráda, proto jsem si řekla, že se kamarádkou zapojíme taky. Napekly jsme společně šest štrůdlů, doufám, že se nám povedly,“ říká znojemská písničkářka Tereza Holubová, která zrovna také pořadatelům předává svůj příspěvek. Večer ještě vystoupí v programu sobotní slavnosti.

Jedna žena má plnou náruč krabic, druhá přichází přímo s pekáčem, štrůdl před chvíli vytáhla z trouby. „Je to dobrá recese, navíc bude užitečná, aspoň budou mít lidé o slavnosti něco k zakousnutí. Ráda jsem se zapojila, i když spíše jen symbolicky, protože jsem na pečení nakonec zůstala sama,“ říká jedna z příchozích Anna Přítulová. Se svými dvěma štrůdly se zastavil i znojemský starosta Jan Grois.

Mezitím začíná pracovat David Martínek, komisař agentury Dobrý den, která kuriózní rekordy eviduje. První pohled na dlouhou a zatočenou řadu štrůdlů ho očividně zaujal, pak vytahuje pásmo a začíná měřit. Vzal si nejdelší, které má, přesto musí měřit na několikrát. „Dosavadní rekord byl 83,74 metru, dosáhl ho jeden spolek z Kladna. Potřebovali k tomu 228 nohavic štrůdlu. Lukovští dokázali ze 467 nohavic poskládat štrůdl dlouhý 154,6 metrů,“ sdělil nadšeným pořadatelům a divákům Martínek.

Organizátoři neskrývali překvapení. „Doufal jsem, že by to mohlo být třeba devadesát metrů, tenhle výsledek je velké a moc příjemné překvapení. Děkuji všem, kdo se na tom podíleli,“ řekl starosta Lukova Marek Langer k dárku, který si Lukovští sami nadělili k desátému výročí navrácení titulu městyse. Radoval se i iniciátor Čabala. „Předčilo to všechna očekávání, v koutku duše jsem doufal, že bychom se mohli dostat ke stovce. Mám velkou radost,“ pochvaluje si Čabala.

Organizátoři ještě zvou na podium nejpilnější hospodyňku. Iva Trčková totiž přinesla štrůdlů tolik, že měřily bezmála dvanáct metrů. „Jsme doma soutěživí, tak jsme rádi zapojili. Pekli jsme ve dvou troubách od desíti dopoledne do šesti do večera. Sama moc nepeču, ale tentokrát jsem se do toho s rodinou dali, postupovali jsme podle doporučeného receptu a všechno nám šlo od ruky. A mám velkou radost, že jsme překonali rekord,“ říká usměvavá Trčková s medailí pro nejlepší pekařku.

Řečníky na podiu střídá znojemská country kapela Květinka. Lidé sedají ke stolům a ochutnávají už nakrájené štrůdly. Výroční zábava v Lukově bude pokračovat hluboko do sobotní noci.