„Postupem času vyvstala potřeba vydat turistického průvodce nejenom pro poutníka, ale i pro klasického turistu či cyklistu. Chtěli jsme moderním poutníkům nabídnout příručku, která by je seznámila nejenom s historií a přírodou této trasy, ale také s významnými místy sakrálními,“ přiblížil původ myšlenky předseda Nadace pro obnovu církevních památek Petr Lazárek.

Cesta má osmačtyřicet kilometrů a snaží se kopírovat původní trasu. Vede ze Znojma přes Konice, Popice, Havraníky, Hnanice, Heiligerstein, Retz, Pulkau až do Maria Dreieichen.

„Součástí průvodce je mapka i pokyny pro turisty. Cesta kopíruje původní historickou trasu, kterou chodila procesí na poutní místo. Cesta se ale nyní vyhýbá silnicím, ale nabízí zájemcům velmi příjemné lesní a polní cesty,“ uvedl Lazárek. Na brožuře spolupracoval také historik Jiří Kacetl. Ten v publikaci sepsal texty.

#nahled|https://g.denik.cz/69/83/poutni_cesta_ok_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/69/83/poutni_cesta_ok.jpg|Příručka, popisující poutní cestu mezi Znojmem a Maria Dreieichen, se brzy objeví na pultech knihkupectví. Průvodce pro pěší a cyklisty s názvem Poutní cesta vznikl na základě obnovené tradice po roce 1989.#

„Text není určen pouze věřícím, ale i těm, kdo mají rádi krajinu kolem Znojma a v blízkém příhraničí. Publikace popisuje poutní místa na trase. Krom jejich popisu se zabývá také historií a různými legendami,“ vysvětlil Kacetl. Podobnou publikaci doposud nikdo nevydal. Brožura bude brzy v prodeji.

„Průvodce vyšel nákladem dva tisíce kusů. V nejbližších dnech se rozhodně objeví na pultech znojemských knihkupectví, také v Turistickém informačním centru a ve znojemských kostelích. Cenu ještě nevím přesně, ale měla by být do sta korun,“ přidal užitečné informace Lazárek.