Smutek zavládl ve čtyřech rodinách ve Višňové. Někdo v městysi nejspíš úmyslně tráví psy. Proč? To v tuto chvíli nechápe nikdo. Bez své mladé fenky německého ovčáka jsou tak například Adámkovi. „Bessy měla rok a půl. Pořídili jsme ji s papíry a chtěli jsme ji mít jako chovnou. Věnovali jsme se jí denně. Plánovali jsme, že si psa pořídíme, až doděláme barák. To se nám podařilo a teď se stalo tohle. Nikdo to nechápeme,“ svěřil se otec čtyřčlenné rodiny Jiří Adámek.

Bessy byla patrně prvním psem, který ve Višňové uhynul. „Bylo to minulý čtvrtek. Ještě v poledne byla v pořádku, chovala se aktivně. Ve čtyři odpoledne, když jsem přišel z práce, jsem viděl, že je zle. Veterinářka říkala, že to musel být strašně silný jed,“ přiblížil Adámek.

Majitel si zpočátku myslel, že fenka mohla něco pozřít venku na procházce. „Když jsem pak slyšel o dalších psech v obci, vytušil jsem, že to nebude náhoda,“ dodal Adámek s tím, že celá rodina včetně dospělých dcer Bessy oplakala. „Byla hodná, nikoho neobtěžovala ani štěkáním. Nechápeme to,“ dodal muž.

Starosta Višňové Vladimír Korek tvrdí, že podobný případ v obci nepamatuje. „Máme tady čtyři otrávené psy za týden. To je neslýchané. Jejich majitele jsem vyzval, aby podali trestní oznámení na policii. Policisté už mluvili i se mnou, takže pachatele hledají,“ řekl Deníku Rovnost Korek.

Podle starosty šlo o Bessy, ale také ohaře, jezevčíka či bojového psa. „Zrovna majitel bojového psa s ním ale třeba vůbec nechodil ven. Všichni nad tím kroutíme hlavou,“ podotkl starosta.

Policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová redakci potvrdila, že se policisté už případu věnují. „Toto oznámení prověřujeme,“ konstatovala s tím, že další podrobnosti policie nyní zveřejňovat nebude.

Otravou psa se policie zabývala také letos v lednu v Šatově. Nebezpečnou návnadu tam vhodil zatím neznámý člověk na zahradu rodinného domu. Po okolí se přitom kromě psa pohybovaly i malé děti majitelů. „Neznámý pachatel zřejmě z 11. na 12. ledna vhodil na zahradu šest špekáčků s neznámou krystalickou látkou modré barvy. Navíc v nich byly napíchané jehly. Tímto se pokusil otrávit psa majitelů,“ sdělila tehdy Drahokoupilová.

Pachatele tohoto činu se policii zatím nepodařilo dopadnout. „Případ jsme zatím odložili,“ konstatovala policejní mluvčí.

S otrávenými zvířaty má zkušenosti známý znojemský veterinární lékař Jiří Beneš. „Otravy řeším dvakrát až třikrát do roka,“ konstatoval Beneš.

Jak dodal, majitelé psů musí při podezření na otravu zvířete co nejdřív vyhledat veterináře. „Příznaky lze jednoduše rozeznat. Pes začne nadměrně slinit, chvěje se, má neadekvátní pohyby a je plachý. Navíc se schovává před světlem. V takovém případě musí veterinární lékař co nejdřív postiženému zvířeti vypláchnout žaludek,“ popsal postup Beneš.