Lidé plánující návštěvu Prahy v těchto dnech zjistili, že Muchova plátna ve Velké dvoraně Veletržního paláce neuvidí. Galerie hlavního města Prahy totiž na svém webu vyvěsila upozornění, že expozice je z provozních důvodů přechodně zavřená. „Došlo k místnímu uvolnění části omítky na jednom z konstrukčních prvků budovy. Poškozená místa bude nutné ošetřit, začistit a natřít," uvedla mluvčí galerie Michaela Vrchotová.

Jak dodala, technici nyní zkontrolují omítky v celé dvoraně. „Provedou sondy, aby preventivně vyloučili možnost padání omítky v dalších částech dvorany," dodala mluvčí.

Zdůraznila přitom, že Muchova cyklu se příhoda nijak nedotkla. „Žádná z vystavených děl nebylo poškozeno a všechna byla preventivně zakryta," podtrhla Vrchotová.

Všechny opravy a kontroly mají trvat několik měsíců. „Otevření expozice očekáváme počátkem srpna," uzavřela mluvčí.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina nad posledními zprávami z Prahy jen zakroutil hlavou. „Je mi z toho smutno. Jen to potvrzuje, že největším nepřítelem Epopeje je mamon. Praha do přípravy expozice v dvoraně vložila neúměrné peníze. A tohle je výsledek," divil se Třetina. Poukázal tak na to, že pražská galerie vynaložila na úpravy prostor pro dlouhodobé vystavování Muchova cyklu kolem třiceti milionů korun.

Třetina připomněl, že Krumlov má na tamním zámku opravené výstavní sály. „Shodou okolností jsme v pondělí jednali s hlavní kurátorkou Muzea Kampa o instalaci nezbytných technologií, abychom splnili veškeré nároky pro vystavování uměleckých děl. Ladíme detaily pro výstavu děl ze sbírek Muzea Kampa, kterou plánujeme otevřít v červenci," dodal starosta.

Překvapený byl i malířův vnuk John Mucha. „S ředitelkou galerie jsem mluvil minulý týden a o ničem takovém řeč nebyla. Je to pro mně nová informace. Chystám se proto napsat paní ředitelce podrobnější informace a ujištění, že s obrazy je skutečně vše v pořádku," uvedl Mucha, který potvrdil, že že je nadále přesvědčen, že dvorana pro výstavu Epopeje není vhodná.

Praha zatím pro Epopej jiné prostory nemá. „Nové možnosti umístění rozměrných pláten Praha hledá. O variantách případného konkrétního záměru bude včas informovat, " sdělil pražský radní pro kulturu Jan Wolf. Smlouvu na dvoranu má městská galerie do konce roku, s možností dvouletého prodloužení.

Jisté zůstává, že Praha chce poslat plátna do Asie. „S japonskou stranou jsme dohodli na zápůjčce do Tokia v roce 2017 a vyjednáváme také o možnosti dalších repríz v Číně," dodal pražský radní.