Výstavu historických panenek s porcelánovou hlavičkou nebo celuloidové panenky z let 1900 – 1960 si mohou lidé přijít prohlédnout až do čtyřiadvacátého února. Vše pochází z její soukromé sbírky, kterou do Znojma přivezla poprvé.

Své vášni propadla paní Benešová před více než deseti lety. „Byla jsme tehdy na veletrhu hraček v Praze. Tam jsem zašla za paní a chtěla jsem od ní spravit panenku, které upadly nohy. To byl ten první impuls a začátek mé sběratelské vášně,“ popsala autorka výstavy.´

Dodala, že panenky a ostatní hračky nakupuje na burzách. „Sháním je všude možně. Některé dostávám od příbuzných, jiné si kupuji sama, ale shání se už dost těžko. Bývají velmi poničené a těžko se spravují. Mám velkou výhodu, že tělíčka mi u nich opraví manžel a já už ušiji repliku šatů a upletu ponožky. Nejtěžší je však, když panenka nemá oči. Původní skleněné se shání nejhůř. Bez nich však panenka není panenkou,“ řekla sběratelka.

Majitelka má ve své sbírce přes sto padesát panenek, na výstavu jich přivezla devět desítek. „Už je nemám doma kam dávat, proto si zatím žádné nové nepořizuji. Některé mají místo ve vitrínách, jiné ale bohužel leží i v krabicích,“ dodala Benešová.