„Zavzpomínáme na britské letce, kteří zde zahynuli při boji proti hitlerovskému Německu. Při letu na cíl byli sestřeleni německým nočním stíhačem Hansem Krausem právě u Němčiček," říká hlavní organizátor akce Vítek.

Realizační tým tvoří asi šestice lidí. Na přípravách oslav už pracují od ledna. „Vzpomínkovou akci chystám společně se starostou a místostarostou Němčiček, pomáhají nám Znojemští vokurci, DDM Znojmo a také kluci z 276. squadrony vojenského klubu KVH z Brna. Nic by ovšem nebylo bez pomoci významného sponzora," vypočítává Vítek.

Pozvána je asi stovka lidí. „Mezi nimi britský vojenský přidělenec pro ČR, přijede vojenská hudba, čestná jednotka naší armády, z Náměšti máme přislíbenou účast dvou vojenských vrtulníků, které uskuteční slavnostní přelet," přibližuje organizátor.

Nejen lidé, kteří se zajímají o válečné události či vojenskou historii a především letectví mohou zažít jedinečnou událost. „U památníku padlým letům jsme pro zájemce připravili naučnou stezku, která vede k pomníku letců. Na stezce lidé najdou šest zastavení, na kterých bude vše, co se týká letecké války v době 1938 až 1945. Jedna tabule je speciálně věnované posádce sestřeleného letadla," láká na akci Vítek.

Uprostřed Němčiček hosté uvidí výstavu dobových britských válečných plakátů. „Lidé, kteří do Němčiček 19. července přijedou, mohou shlédnout také výstavu artefaktů. Jsou to předměty, používané letci RAF jako uniformy, kukly, mapy a podobně. Bude zde vojenské ležení Klubu vojenské historie včetně vojenské techniky, zájemci uvidí i výstavu modelů vojenských válečných letadel," přibližuje organizátor.

Podle něj půjde pro Němčičky o nejvýznamnější událost. „V době oslav vzroste počet lidí v obci minimálně o sto procent. Hosté projedou obcí a najdou dvě označená parkoviště. V Němčičkách není hospoda, ale o občerstvení jsme se postarali. Začínáme ve dvě hodiny odpoledne," zakončuje Vítek.