Třetí listopad vybrali organizátoři jako den, kdy první světová válka skončila právě pro vojáky ze Znojemska bojující v řadách 99. pěšího a 24. střeleckého pluku rakouské armády. „Po třech letech bojů na východní frontě se obě jednotky přesunuly na italskou frontu a celý poslední rok války se účastnily bojů na řekách Soči a Piava,“ připomněl historik Jihomoravského muzea Jiří Kacetl. A právě třetího listopadu 1918 uzavřením příměří válka na italské frontě skončila.

Stovky vojáků se do Znojma už nevrátily. „Německy i česky mluvících Znojemčanů padlo na frontách Velké války přes sedm set. Celkový počet padlých z českých zemí přesahoval dvě stě tisíc. K tomu musíme připočítat všechny zraněné i ty, kdo doma trpěli válečným nedostatkem a ještě po válce se museli vypořádávat se ztrátou svých blízkých,“ připomněl hloubku válečných ran historik.

Po pietě následovala přednáška, ve které Kacetl přiblížil boje na italské frontě a osudy obou pluků, do kterých rukovali mladí muži z jižní Moravy a Dolního Rakouska. V bojích vytrvali do samotného konce. „Když v pohoří Monte Grappa končily poslední říjnový den boje, ústup čtvrté divize kryl jako poslední právě znojemský 99. pluk,“ uvedl Kacetl.

Sto let od konce Velké války a Den veteránů připomene i další pieta, která se uskuteční v neděli opět na louckém hřbitově. „Český svaz bojovníků za svobodu a Československá obec legionářská tu u příležitosti výročí 100 let od ukončení 1. světové války a u příležitosti oslav 100 let republiky vysadí na pietním aktu 11. listopadu památnou lípu,“ sdělila Petra Maršounová ze znojemské radnice.