Běhařovice leží osmnáct kilometrů severně od Znojma a jsou položené na náhorní rovině ve výši tři sta čtyřiaosmdesát metrů nad mořem.

„Název odvozují místopisci od osobního jména Běhař. Obec i okolí byly osídleny lidmi už od pravěku. Při stavbě silnice z Běhařovic do Křepic byl objeven hrob s nádobou se spálenými kostmi a zlomek bronzového kroužku. Nalezená kamenná destička, v rohu provrtaná, sloužila údajně jako ochrana ruky střelce před zásahem tětivy,“ píše se na webových stránkách Běhařovic.

U Stupešic, které jsou součástí městyse, je sídliště z pozdní doby kamenné z kultury Jevišovické.

V současné době na každého dýchne historie prostřednictvím kostela a k ní přilehlé běhařovické fary. „Kostel je vidět z širokého okolí. Před dvěma roky prošel celkovou rekonstrukcí,“ řekl starosta Běhařovic Václav Filipec. Kostel v gotickém slohu, který byl zasvěcen Nejsvětější Trojici, dal postavit roku 1596 majitel Tavíkovic Jiří Kryštof Teuffel, sv. pán z Gundersdorfu.

Věž kostela měla původně tři zvony. Druhou nejstarší stavbou obce je fara. „Ta byla patrně postavena v období vzniku Olbramkostelského proboštství,“ popisuje web městyse. V roce 1802 přišla obec o historickou stavbu – katolický kostel. Byl stržen a materiál upotřebili na stavbu školy. Běhařovice byly povýšeny mezi léty 1528 až 1548 na městečko.

Městys si stěžuje na úbytek obyvatel, za posledních dvanáct let odešlo z Běhařovic více jak třicet lidí. „K dnešnímu dni je aktuální stav bez jedenácti čtyři sta obyvatel. Především mladí lidé odchází kvůli nedostatku nabídky práce. Firma, která u nás spoustu let fungovala, zkrachovala a většina lidí přišla o práci,“ stěžuje si starosta.

Městys nabízí stavební pozemky za symbolickou cenu. „Ani nízká cena neláká mladé lidi. Staví spíše blíže k městu a tam, kde je více možností nabídky zaměstnání,“ dodává starosta.

Součástí městyse jsou obce Stupešice a Ratíšovice. V současnosti se obce mohou pochlubit několika velkými investičními akcemi. „Vloni jsme dokončili rekultivaci skládek Ratíšovice, Běhařovice za jedenáct milionů dvě stě tisíc korun. Na konci března uskutečníme už závěrečné zhodnocení,“ říká starosta Filipec.

Před třemi roky dokončili stavbu nového vodovodu. „Letos bychom chtěli zažádat o dotaci na kanalizaci v obcích Běhařovice, Ratíšovice a Stupešice. Chystáme se opravit hřbitov v Běhařovicích, kde bychom chtěli zrekonstruovat cesty, márnici a nově zřídit urnový háj,“ vypočítává starosta.

Dvěma velkými sportovními akcemi se může pochlubit RAPEK Ratíšovický petanque klub. „Hřiště ke hře petanque už máme od roku 2004. Pořádáme dva velké turnaje O pohár doktora Vladimíra Železného a další se jmenuje A…Vo kadlátka,“ vysvětlil prezident klubu Václav Hůrek.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.