Drobně poprchává, teplota se drží kolem pěti stupňů nad nulou. K letní idylce na pláži vranovské přehrady je ještě hodně daleko. Přesto právě do zákoutí největší rekreační oblasti na Znojemsku právě vyráží přes sedmdesát policistů.

Jejich cílem ale není chytat bronz ze slunečních paprsků. Mají zkontrolovat čtyři a půl tisíce chat, které jejich majitelé nechávají mimo letní sezonu stát prakticky bez dohledu často v odlehlých zátočinách rozlehlé vodní plochy.

„Cílem akce je zkontrolovat rekreační objekty v okolí vranovské přehrady a zjistit, jestli některé z nich nebyly vykradeny, nebo jestli je majitelé nenechávají příliš snadno dostupné,“ vysvětluje smysl rozsáhlé akce znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

To už má většina skupin rozdělené sektory, které musí projít. Chatu po chatě, kůlnu za kůlnou, hospodu za hospodou. Za stále sílícího deště zatřást každou okenicí, ozkoušet kdejakou kliku, sáhnout na všechna dosažitelná okna.

„Policista zkontroluje vchodové dveře, okenice, okna, zámky, vchody do sklepů, skladů a podobně a takto prohlédnutou chatu označí kontrolním lístkem. Na něm případně popíše zjištěné závady a doporučí opatření,“ konstatuje vedoucí obvodního policejního oddělení ve Vranově nad Dyjí Radek Balík.

Sedmdesát policistů

Právě ten dnes akci velí. A podle jeho pokynů se přemisťuje sedmdesát dalších mužů a žen v černých pracovních uniformách. Nad hlavami jim občas s hlomozem přelétne policejní modrobílá helikoptéra. „Kromě pořádkové policie z územního oddělení Znojmo včetně dopravních policistů a psovodů se akce účastní i speciální pořádková jednotka z Brna a policejní letecká služba s vrtulníkem,“ konstatuje Drahokoupilová.

Nažloutlý kontrolní lístek, který na svých chatách najdou při své první jarní návštěvě prakticky všichni majitelé chat, obsahuje i mobilní telefonní číslo přímo na hlídku z obvodního oddělení ve Vranově nad Dyjí.

„Stává se nám totiž, že když lidé volají na operační středisko do Brna, tak nás potom operační důstojník, který místopis Vranovska úplně nezná, posílá jinam. Stalo se třeba, že volal člověk z osady Horka a z Brna nás posílali do Horky na Jihlavsku. Proto jsme na informační lístek napsali přímo mobil na naši hlídku, která Vranovsko dokonale zná,“ ukazuje Balík jednu z kartiček, která vzápětí končí za futry dveří jedné z chat.

Podle něj navíc ještě stále vznikají místní názvy, které v danou chvíli nemusí znát ani zdejší policisté.

„Třeba oblast s pěti chatami si přímo chataři nějak pojmenují a my se to dozvíme až ve chvíli, kdy se tam něco stane a oni odtud volají. Není to tak dlouho, co jsme poprvé byli na místě, které si chataři nazvali Do skal nebo Osada stínů. V tom případě se pak postižení lépe domluví s místní hlídkou, než s brněnským operačním střediskem,“ míní Balík.

Plošných akcí, podobných té včerejší a zaměřených na kontrolu chat na Vranově, pořádají policisté za rok více. „Vždy najdeme zhruba pět vykradených chat. V tom případě informujeme majitele, zajistíme stopy a po pachateli pátráme. Mimo sezonu, tedy od podzimu do jara, evidujeme každoročně kolem patnácti až dvaceti vykradených chat. Výhodou je, když my nebo majitel zjistíme krádež co nejdříve. Čím delší doba od vyloupení objektu uběhne, tím hůř se zjišťuje pachatel,“ upozorňuje Balík.

Z chat pak podle něj mizí nejrůznější věci.

„Od jídla a alkoholu přes rybářské náčiní, elektrické nářadí, dalekohledy, rádia až třeba po solární panely nebo loďky. Vloni od dubna do konce června jsme evidovali třiatřicet ukradených solárních panelů. Nejčastějším cílem zlodějů jsou přitom chaty v Lančovské a Chvalatické zátoce,“ upřesňuje policista.

Úkol končí

Blíží se třetí hodina odpolední a promočené policisty v černých mundúrech postupně sváží auta z celé rozlehlé oblasti kolem přehrady zpět na oddělení. Dnešní úkol končí. Na rozdíl od jiných kontrolních akcí nenašli dnes policisté ani jednu vykradenou chatu.

„Zjistili jsme jen patnáct drobných opomenutí ze strany chatařů jako pootevřená okna, neupevněné okenice a podobně,“ shrnuje výsledky Lenka Drahokoupilová.