S novými hotely a penziony či opravenými silnicemi pomohou na Znojemsku evropské dotace. Znojmo díky nim představí nové propagační materiály, zvukové průvodce či ponocného, v Miroslavi opraví nádraží. „Na opravách tahu mezi Suchohrdly a Dyjákovicemi pracujeme od loňska, v plné práci je firma i na přestavbě křižovatky u Kuchařovic na kruhový objezd. Nyní čekáme na výsledek posouzení dalších projektů, které máme připravené,“ řekl šéf znojemské oblastní správy silnic Zdeněk Komůrka.

Z evropských peněz chtějí silničáři opravit mosty na Krumlovsku, přestavět na kruhový objezd zrádnou křižovatku mezi Mackovicemi a obcí Břežany a rekonstruovat několik silničních úseků. Devatenáct milionů korun získá z evropských fondů dobšické Vinařství Lahofer. To chce za získané peníze zrekonstruovat dva sousedící domy ve znojemské Veselé ulici číslo třináct a patnáct. V nich má vzniknout hotel. „Bude mít sedmnáct pokojů, vybudujeme k němu i parkoviště, dva vinné sklepy a prodejnu vína s infocentrem, zaměřeným rovněž na vinařskou turistiku. Nabízet tam budeme jak vína naše, tak i z dalších vinařství,“ řekl ředitel Vinařství Lahofer Stanislav Lancouch. Tři a půl milionu na rozšíření ubytovacích kapacit a zázemí svého penzionu Kaplanka získal místostarosta Znojma Jan Blažíček.

Evropské dotace
SÚS JMK, Silnice Suchohrdly u Znojma - Dyjákovice 44 553 259
SÚS JMK, okružní křižovatka Kuchařovice II/399 5 212 264
Město Miroslav Autobusové nádraží 13 369 439
Jan Blažíček – Rozšíření penzionu Kaplanka 3 549 602
RÁJ Vranov s.r.o. – Výstavba bungalovů na pláži - 3 839 329
SWN Moravia–Penziony GAUDEO – 10 350 227
Vedrovice – Muzeum a informační centrum Vedrovice - 6 739 486
Znojemská Beseda – Znojmo - město s přívlastkem - 5 895 025
ZNOVÍN – Znovín Walking, chůze která léčí - 970 506
Zámek Břežany Chráněné bydlení Šanov - 6 381 357
EXBIO Holding, Rekonstrukce – Hotel LAHOFER - 19 090 488
Celkem: 119 950 982

„Kromě stávajícího penzionu vlastním další nemovitosti, které budu přestavovat na ubytování hotelového typu, počítám s rozšířením zázemí a vinárnou, “ řekl Blažíček. Téměř šest milionů na propagaci města získala Znojemská Beseda. „Považuji výsledek projektu Znojmo – město s přívlastkem za velký úspěch. Pracovat jsme na něm začali hned poté, co jsem byl pověřen řízením Besedy. Ze získaných peněz pořídíme zvukové průvodce, propagační materiály či vyhlídkové dalekohledy, městem začne také chodit ponocný,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda. Nové materiály i ponocného chtějí zástupci města představit koncem měsíce.

V Miroslavi evropské peníze pomohou při rekonstrukci autobusového nádraží. Na jeho obnovu a na zastávky na Malinovského ulici získalo město třináct milionů korun. Výběrové řízení na dodavatele patnácti nových bungalovů u vranovské pláže už chystá Marek Mucha. „Hned jak jsem dostal zprávu, že jsme s projektem uspěli, začal jsem sbírat podklady pro výběrové řízení,“ řekl Mucha. Výbor posuzující projekty z jižní Moravy a Vysočiny vybral v aktuálním kole celkem šestaosmdesát projektů, mezi které rozdělil téměř půldruhé miliardy korun.