Na půlmiliardovou zakázku na rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě si brousí zuby dvaadvacet firem. Hodnotící komise má už v pátek posoudit, zda všechny splňují kvalifikační předpoklady na jednu z největších veřejných zakázek posledních let. Zatím je otázkou, zda vítězná firma vzejde ze zúženého výběru, takzvané losovačky, nebo své nabídky předloží všichni. Právě neprůhledné losování se přitom stalo terčem kritiky vůči bývalému starostovi Znojma Zbyšku Kaššaiovi, který tento systém výběru ještě jako první muž města a současně předseda svazku Vodovody a kanalizace (VAK) Znojemska prosazoval.

„Je možné, že některý z dvaadvaceti zájemců nesplní daná kritéria a jejich počet se sníží. Zatím je to ale stále tak, že z úspěšných firem se pak zúží jejich výběr losováním na zákonem dané minimum deseti firem. Ty podají konkrétní cenovou nabídku a z těch nakonec vybereme vítěze,“ sdělil tajemník svazku VAK Luděk Müller. Podle informací Znojemského deníku Rovnost by se zítra měli představitelé obcí, sdružených ve VAKu, bavit i o tom, jestli vůbec zúží seznam přihlášených firem pomocí neprůhledného losování.

Pro oslovení všech firem, které splní kvalifikační předpoklady, je i nový starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Jsem pro otevřené řízení. Když splní předpoklady všech dvaadvacet přihlášených, tak ať mají možnost se o zakázku ucházet,“ prohlásil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel. Zúžení losem se u velkých zakázek provádí obecně proto, aby se výběrové řízení urychlilo. „Není ale nereálné posoudit dvaadvacet nabídek,“ odpověděl tajemník sdružení VAK Luděk Müller na dotaz redakce ohledně toho, zda by byli případně schopni posoudit všech dvaadvacet nabídek.

Z údajů uveřejněných v Informačním systému o veřejných zakázkách vyplývá, že předpokládaná hodnota tendru je necelých čtyři sta jednadevadesát milionů korun bez DPH. Smyslem obrovské investice má být zajištění dostatečného množství kvalitní pitné vody ve skupinovém vodovodu ve Znojmě. Akce se týká rekonstrukce úpravny vody, která zásobuje skupinový vodovod pro přibližně padesát tisíc obyvatel.

Rekonstrukce znojemské úpravny vody ale není jedinou velkou investicí do vodárenské a kanalizační sítě v regionu. V úterý bylo vyhlášeno výběrové řízení, které se týká vybudování kanalizace pro obce Tvořihráz, Výrovice, Žerotice a Kyjovice.

Z dotací poputuje na tuto zakázku sto čtyřicet milionů. „Až napotřetí jsme uspěli s žádostí o dotaci. Původní nápad se zrodil před deseti lety, když jsme se daly všechny čtyři obce dohromady,“ uvedl jednatel svazku všech čtyř obcí a zároveň starosta Žerotic Jindřich Nožka.

I v případě tohoto řízení má po zhodnocení kvalifikačního předpokladu firem rozhodovat losování. „Dle zkušeností je to nejlepší forma výběru. Cenu sdělují firmy až po losování, a tak je daleko menší pravděpodobnost jejího podhodnocení. V případě otevřeného řízení můžou dát třeba tři firmy nízkou cenu. Těžko se jim to dokazuje. A potom si vyfakturují hodně vícenákladů, takže cena je nakonec vyšší než při otevřeném výběru. U pozemních staveb jdou náklady zkontrolovat. U vodovodů a kanalizací se těžko dokazuje, že to šlo vykopat či zasypat levněji,“ míní starosta Výrovic Pavel Vlček.

Čtyři obce v povodí Jevišovky čeká příští rok čilý stavební ruch. „Výběrové řízení bude trvat asi čtyři měsíce, a když půjde všechno dle plánu, tak bychom mohli v únoru nebo v březnu začít kopat,“ sdělil Nožka.

Konec prací je naplánován na rok 2014. Pro občany bude stavba znamenat dva roky určitých omezení. „Čekám, že to bude jako ve válce. Všechny čtyři obce budou v podstatě rozkopány. Trasa kanalizace jde většinou komunikacemi. Budou jistá omezení dopravy. Každý nám říká, že příští volby určitě nevyhrajeme,“ uvažoval Nožka.