„Hodláme zde zpracovávat kulatinu, získanou z jehličnatých i listnatých stromů. Lokalitu jsme nevybrali náhodou. Rozhodli jsme se oživit hospodářsky slabý region. Také suroviny jsou pro nás na Znojemsku dostupné a otevírají se nám zde odbytové možnosti. Dřevo budeme čerpat ze státních lesů i od soukromých subjektů, zejména ze Znojemska a blízkého okolí, abychom minimalizovali náklady na dopravu,“ přiblížil předseda dozorčí rady a zástupce firmy Josef Čechman.

V současné době v areálu dělníci upravují pozemky a provádějí nezbytné stavební úpravy k zajištění provozu budoucí pily. Prvním výrobním programem, který firma spustí, bude výroba stavebního řeziva.
„Pomocí moderní technologie máme v úmyslu vyrábět trámy, stavební fošny, střešní latě, palubky a součásti krovů. Postupně bychom rádi rozšířili výrobu o další výrobky jako jsou lepené hranoly a nosníky, schodišťové prvky, dveře a okna. Pro přímou obsluhu strojů včetně prací při ukládání řeziva plánujeme zaměstnat osmnáct lidí. Následné rozšíření sortimentu by přineslo pochopitelně další pracovní místa,“ vysvětlil Čechman.

Dlouhodobě nevyužitý a opuštěný areál trápil obyvatele městyse Višňové i vedení radnice.
„Dnes už zde naštěstí panuje čilý stavební ruch a z bývalých mrazíren se postupně stává pila. Při posledním rozhovoru se zástupci firmy jsem se dozvěděl potěšující zprávu, že při plném provozu by zde mohlo najít pracovní uplatnění až padesát lidí. Pokud to tak skutečně bude, je to pro Višňové velká událost,“ informoval starosta městyse Vladimír Korek.

Rozšiřování aktivit

Společnost Obchodní a Investiční se zabývá dodávkami výrobků pro stavební firmy. Vyrábí ocelové konstrukce, izolační a elektroinstalační materiály, ale i stavební řezivo, interiérové vybavení místností či kování. Z důvodu rozšiřování svých podnikatelských aktivit přistupuje nyní ke spuštění provozu právě ve Višňové.

„Začátkem příštího roku zahájíme zkušební provoz na novém strojně technickém vybavení,“ dodal Čechman.
Pro nezaměstnaností sužovaný region je otevření každého nového výrobního závodu významná událost. „O záměru brněnské firmy otevřít ve Višňové pilu jsem zatím neslyšel. Informaci o možnosti najít ve Višňové práci pro osmnáct, případně jednou tolik lidí, vítám jako velmi pozitivní,“ komentoval to ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Dalšími nevyužitými výrobními areály v regionu je únanovský statek, zemědělský areál v Dolních Dubňanech a bývalé Keramické závody v Šatově.