Minimálně deset autobusů vyráží v úterý ráno ze Znojma směr Praha. Ve všech budou nespokojení státní zaměstnanci, kteří jedou do hlavního města demonstrovat za zachování svých platů. Bude mezi nimi i sedmapadesátiletý školník ze základní školy JUDr. Mareše Jaroslav Pokorný.

„Od ledna bych měl přijít o čtyři tisíce korun měsíčně. To, že má jít jen o desetiprocentní snížení mezd, je lež. V mém případě by to byla třetina platu. Je to hanba, co s námi dělají. Přeci jsem před dvaceti lety nezvonil klíči proto, abych se teď měl hůř. Místo klíčů si už v úterý vezmu s sebou nějakou násadu. Je mi sedmapadesát a i kdybych chtěl dát výpověď, tak kde mě v mém věku vezmou,“ povzdechl si Pokorný.

S podobnými pocity zamíří do Prahy i zdravotní sestra Milena Javorková. „U zdravotních sester nad devatenáct let dělá snížení platu až čtyřicet procent. To je řádově deset tisíc korun. Nechceme už jenom mlčet nebo si navzájem stěžovat. V úterý hodně hlasitě řekneme, že se nám škrtání platů nelíbí. A jsme připraveni i na stávku a podepisování hromadných výpovědí,“ řekla Javorková, podle které pojede z nemocnice do hlavního města autobus lidí.

„Pokud někdo ze zaměstnanců nemocnice jede do Prahy demonstrovat, dělá to ve vlastním volnu. Provozu nemocnice se tedy demonstrace v žádném případě nijak nedotkne,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

Chybějící personál bude nejvíce znát ve školách, někde totiž nebudou vařit jídelny. „Za školské odbory vypravujeme tři autobusy, osm až deset autobusů poveze pracovníky z nemocnice a z dalších státních úřadů, policisty i hasiče. Všichni, kteří v té době nemají službu, nebo si vzali dovolenou, pojedou demonstrovat do Prahy,“ potvrdila šéfka znojemských školských odborů Růžena Šalomonová.

Hlavním důvodem demonstrace je podle ní vyjádření nesouhlasu se zrušením platových tarifů. „Někteří pracovníci ve školství se tak dostanou pod minimální mzdu. Třeba uklízečka ve škole zařazená do první platové tarifní třídy by od prvního ledna měla brát hrubou mzdu pět tisíc šest set korun. To často není ani na zaplacení nájemného v bytě, nedá se z toho žít. Pro řadu pracovníků ve školách by to byla tragédie,“ řekla Šalomonová.
„Vláda sice mluvila o desetiprocentním snížení platů, fakticky to ale bude mnohem víc,“ dodala odborářka. To potvrzuje i ředitel největší základní školy na Znojemsku.

„Již jsme dostali tabulky k prvnímu lednu. Oproti avizovaným deseti procentům by se od ledna snížil plat uklízečkám o třiadvacet procent, školníkovi dokonce o třiatřicet a kuchařkám o osmadvacet procent. Jejich protest chápu, podpořil jsem je v něm. V úterý tak nebude vařit školní jídelna, rodiče našich žáků jsem požádal, aby svým dětem dali větší svačinu,“ řekl Miloslav Hubatka ze základní školy JUDr. Mareše.

„V případě uklízeček jde často o ženy ve vyšším věku. Konkrétně u nás by šly z dnešních osmi tisíc devíti set korun na šest tisíc dvě stě korun. A to je hrubá mzda. Některé mi už řekly, že by za ty peníze raději zůstaly na pracovním úřadu. Příjem by tak měly prakticky stejný,“ dodal Hubatka.

O tisíce korun méně by od ledna měli na své výplatní pásce najít i zaměstnanci státních úřadů. U vyšších úředníků má jít řádově třeba i o pět tisíc korun měsíčně. „Pokud vím, část pracovníků do Prahy jede. Kolik jich pojede přesně, to nevím. Provozu úřadu se to ale v žádném případě nedotkne,“ ujistil ředitel znojemské Okresní správy sociálního zabezpečení Radoslav Kraus.

Znojemští policisté, podle informací jejich mluvčí, žádný organizovaný odjezd nademonstraci do Prahy nechystají. „Pokud budou demonstrovat, pak výhradně ve svém osobním volném čase. Případně si na tento den berou dovolenou,“ řekla mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.