Hned tři cesty vedou z Jaroslavic přes státní hranici do Rakouska. Před dvěma lety silničáři dvě z nich opravili a vybudovali i dva nové mostky. Díky tomu se řada místních i lidí z příhraničí dostává podstatně rychleji do Rakouska za prací. Silnice slouží také turistům. Někteří je především v hlavní turistické sezoně projíždějí na kolech, najdou se i pěší či lidé, kteří vyznávají nordic walking.

„Jsme z Vídně a trochu to tady známe. Zaparkovali jsme auto v nedaleké vesnici Seefeld a teď jdeme do Jaroslavic. Silnice je moc pěkná, škoda jen, že je mokro a nemůžeme odbočit na cestu podél státní hranice," usmívá se Manfred Nowak, který se na procházku o holích vydal spolu s manželkou. Před sebou má cestu z mírného kopce a na protějším kopci září sluncem nasvícený jaroslavický zámek. Turisté míjejí bývalou celnici, po pravici sledují lán fotovoltaických panelů, při pohledu vlevo vidí místní fotbalové hřiště.

Zatímco rakouští turisté vstupují do Jaroslavic, o několik set metrů západně sviští z Jaroslavic do Rakouska starší Fiat. Opouští zastavěnou část vesnice, míjí značku konec obce a už si to uhání do mírného kopce, lemovaného ovocnými stromy, nyní zcela holými, směrem na státní hranici.

„Tak tohle se tady děje celkem často. Lidi tudy jezdí jako šílenci. Přitom silnice je tady úzká, po stranách stojí auta, a navíc, a to si asi ti řidiči vůbec neuvědomují, si tady hrají děti. Nevím, na co starosta čeká? Na průšvih? Proč sem nedá takové ty zpomalovací věci na silnici, které dali k vinným sklepům," zlobí se paní, která si nepřeje být jmenována. Redakce však její jméno zná.

Paní v ulici, které starousedlíci říkají Kadolecká, podle rakouské obce Grosskadolz, ale oficiálně se jmenuje Havlíčkova, bydlí už desítky let. „Pamatuji to tady už za minulého režimu. To tady byl klid. Silnici používali jen vojáci a támhle nahoře byly dráty. Teď už je to všechno jinak. Ale nestěžuji si. Sama tím směrem občas chodím se psem na procházky," svěřuje se dáma.

Silnici podle ženy využívají desítky řidičů denně. Jezdí tudy do Rakouska za prací.

Obě silnice před časem dali z neutěšeného stavu do pořádku znojemští silničáři. „V místech, kde byla asfaltová komunikace, jsme silnici rozšířili, tam, kde byla jen prašná cesta, jsme provedli kompletní konstrukci vozovky," připomíná šéf znojemských silničářů Zdeněk Komůrka.

Na silnici třetí třídy do rakouského SeefeldKadolzu opravili cestáři dva menší mostky. „Stavba vyšla na téměř jednadvacet milionů korun," shrnuje Komůrka.

Třetí spojnice z Jaroslavic do Pernhofenu je spíše pro místní. Znají ji dobře zemědělci i myslivci. Na mapě je však vidět stejně jako ostatní dvě, kvalitnější cesty.