Rozsáhlý objekt bývalé pohraniční roty v Hatích má dostat obec Dyjákovičky. Zadarmo. Ministerstvo vnitra se tak po sedmi letech konečně zbaví chátrající budovy.

Převod majetku dlouho komplikoval soudní spor. Namísto mužů v uniformách by se zde v budoucnu mohli klidně procházet důchodci.

„Objekt v současné době patří Ministerstvu vnitra. Sice jsme jej už jednou prodali, ale nový majitel za něj neplatil a ministerstvo objekt vysoudilo nazpět,“ sdělil Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva.

Třípodlažní dům, připomínající panelák pohozený v poli, opustili poslední pohraničníci už před sedmi lety. Podle místních lidí, kteří budovu a její okolí důvěrně znají, zela celých sedm let prázdnotou a nikdo ji neudržoval. „Pokud vím, nějací zájemci se o ten barák ucházeli, ale nikdy to nedopadlo dobře.

Za těch několik zim, kdy se tam netopilo, je budova v dezolátním stavu. Budou třeba desítky milionů, aby se dal dům smysluplně využít,“ uvedl bývalý policista, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

Nařčení z ponechání objektu bez údržby se vnitro brání. „Nemůže být řeč o tom, že by objekt nebyl udržovaný. Po dobu, co patří ministerstvu, šly z rozpočtu prostředky na nejnutnější opravy a údržbu,“ oponoval Řepka.

Komplex budov a pozemků nedaleko nákupního centra v Hatích má, podle sdělení ministerstva, hodnotu čtyřicet milionů korun. „Zájem o něj má obec Dyjákovičky a my s ní jednáme o bezúplatném převodu,“ potvrdil Řepka.

Představitelé Dyjákoviček by objekt chtěli konečně nějak využít. „O převodu na obec jednáme, ale zatím nemáme nic konkrétního v rukou. Myslím si však, že už letos bychom objekt mohli získat,“ řekl starosta Dyjákoviček Oldřich Martinák.

Dodal, že kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci se hodlá spojit s několika dalšími obcemi včetně Znojma. „Sami bychom to nezvládli, náklady na opravy budou v řádu desítek milionů korun. Určitě požádáme o dotace od státu,“ nastínil starosta.

O stavu objektu nechtěl příliš hovořit. „Prostě tam není nic,“ dodal stručně.

Vedení znojemské radnice o spolupráci na opravě bývalé roty neuvažuje.

„Předpokládáme, že letos začneme stavět vlastní domov důchodců ve Znojmě za sto padesát milionů korun a z městské pokladny dáme padesát až šedesát milionů. Takže do podobného projektu mimo město rozhodně nepůjdeme,“ uzavřel starosta Znojma Petr Nezveda.