„Ze silnice to vypadalo na jednu loďku. Bylo vidět, jak svítí baterkami i jinde na břehu. Asi tam chodili kolem a hledali. Na břehu stálo více aut,“ popsal zásah hasičů jeden ze čtenářů Deníku, který projížděl v tu dobu kolem.

Podle prvotních informací hasičů byly ve vodě mrtvé labutě zřejmě už delší dobu. „Bylo jich sedm. Hasiči je už po tmě posbírali na přívěs a použili dezinfekční prostředek. Ve vodě byli mrtví ptáci zřejmě delší dobu. Na sobě neměli mít viditelná zranění. Šetření a likvidaci bude provádět obec,“ sdělil Deníku Rovnost mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny se labutě odvezou na kafilérii. K dotazu, zda o mrtvých vodních ptácích vědí veterináři a budou případ prověřovat, neměl v neděli informace. „Vím jen, že se mají odvézt na kafilérii. Budeme to řešit ráno. Víc k tomu v tuto chvíli opravdu nemůžu říct,“ sdělil Třetina.

Českem se aktuálně valí další vlna takzvané ptačí chřipky. Chovatelé v zasažených oblastech musejí vybíjet stovky tisíc kusů drůbeže. Moravský Krumlov naplno zasáhlo zmíněné onemocnění přesně před šesti lety. Nákaza postihla drůbež chovanou v zahrádce v části Rakšice. V Krumlově tehdy odborníci začátkem ledna v tříkilometrovém pásmu ochrany kolem první zjištěné nákazy utratili stovky slepic, kačen, perliček a další drůbeže. Z preventivních důvodů vybili také chov kačen u Týnského rybníka.