Kompas, cívka, magnet, to byly klíčové pomůcky tří studentů krumlovského gymnázia. Ale také nadšení pro fyziku, špetka filmařského talentu i zájem o čtyři významné vědce 19. století z oboru elektromagnetismu. To zajistilo trojici kamarádů z krumlovské sekundy vítězství v celostátní soutěži gymnazistů. Ondřej, Daniel a Viktor představili čtyři velikány z historie objevování a předvedli jejich nejznámější pokusy dokazující souvislosti mezi elektřinou a magnetismem. „O soutěži nám řekla paní učitelka, a protože nás všechny tři fyzika hodně baví, tak jsme se rozhodli to zkusit. Elektromagnetismus jsme zrovna probírali a přišlo nám to i super téma. Odladili jsme si scénář a hned, jak se otevřely školy, jsme pokusy ve fyzikální učebně natočili,“ přiblížil Ondřej Pitlach.

Jejich video nadchlo odbornou porotu soutěže natolik, že jim přidělila vítězství. K prvnímu místu kromě poukazu na on-line nákupy v hodnotě deseti tisíc korun pro každého z autorů videa patří také odměna ve výši dvou set tisíc pro školu na vybavení.

Soutěž se konala letos pošesté. „Dlouhodobě podporujeme technické vzdělávání dětí s cílem vzbudit v nich zájem o energetiku a případné budoucí uplatnění ve Skupině ČEZ. Budeme do budoucna potřebovat šikovné techniky. K tomu napomáhá i tato soutěž,“ uvedl za organizátory Martin Máca z energetické společnosti.

I přes nepříznivou situaci s covidem se v soutěži sešlo čtyřiašedesát týmů. „Podle ohlasů odborné poroty se dokonce jednalo kvalitativně jeden z nejsilnějších ročníků, bylo extrémně těžké vybrat vítěze,“ dodal Máca.

Letošní soutěž zkomplikoval covid. „Zatímco v předchozích ročnících soutěže se děti mohly spoléhat na podporu vyučujících fyzikářů či vedoucích technických zájmových kroužků, tento školní rok musely často spoléhat jen samy na sebe,“ ocenil mluvčí pořádající energetické společnosti Jiří Bezděk.