Nejvíce z nich uvidí děti z regionu kolem Moravského Krumlova. Dále je ale festival rozšířen i na Vysočinu a nově také do jižních Čech. Festival se koná od pátku do příští středy.

„Letošní novinkou je pořádání sedmi představení v obcích okolo jaderné elektrárny Temelín. V regionu kolem dukovanské elektrárny to bude dvaačtyřicet kusů ve dvaačtyřiceti obcích. S úvodní hrou moravskokrumlovských ochotníků ze souboru Bezgest je to dohromady padesát představení,“ řekla hlavní manažerka festivalu Jessica Horváthová.

Festival letos změnil pořadatele. Dříve jím byl mikroregion Moravskokrumlovsko, nyní přešla organizace na Městské kulturní středisko Moravský Krumlov. „Máme na starosti organizační záležitosti. Je to náročné, ale mám dobrý tým a zvládáme to. Jsem rád, že je o tento festival stále velký zájem,“ uvedl ředitel moravskokrumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

V organizaci festivalu došlo také k malé změně. „Oproti loňsku, kdy v některých obcích byla i tři představení, letos se uskuteční jen jedno. Festival je taky letos o jeden den kratší. Je to čistě z technických důvodů,“ sdělila Horváthová

Konání festivalu si pochvaluje starostka Jana Mašová z Dolních Dubňan, které jsou jednou z pořadatelských obcí. „Je to určitě zpestření pro děti. Zdá se mi, že návštěvnost rok od roku stoupá. Děti od nás z obce na divadlo chodí a my tuto akci budeme podporovat,“ prohlásila Mašová.

Malý festival loutky byl zpočátku opravdu miniaturní. Nyní se rozrostl do tří krajů. Jeho název Jessica Horváthová, která stála u jeho zrodu, nehodlá měnit, ani kdyby se rozrostl do celé republiky. „V názvu festivalu zůstane malý. Začínali jsme s nějakými sedmi představeními a každým rokem šel jejich počet nahoru. Nám jde o ty nejmenší obce. Aby to bylo jako za starých dob, že do vesnice přijeli komedianti,“ přiblížila smysl festivalu Horváthová.

Na její slova navázala starostka Mašová. „Někteří starostové by uvítali termín na konec nebo začátek školního roku v rámci školní výuky. Pořadatelé ale chtějí, aby si děti našly samy cestu za divadlem,“ sdělila Mašová.

Festival startuje už v pátek v pět hodin odpoledne, kdy se v Knížecím domě v Moravském Krumlově uskuteční slavnostní zahájení za účasti starostů a umělců. V osmnáct hodin pak vystoupí host festivalu, místní soubor Bezgest s pohádkou O hamburgerové chaloupce.

Součástí Malého festivalu loutky je i výtvarná soutěž. Děti mají za úkol nakreslit obrázek podle divadelního představení, které zhlédli.

Propozice soutěže
Obrázek musí být na papíře velikosti A2, nezáleží jakou technikou.
Na druhé straně obrázku musí být napsané jméno autora, věk, obec, kontakt a podle jaké pohádky je obrázek nakreslený.
Obrázek musí být odevzdán na obecní úřad nebo příslušného pořadatele do 30. září 2011.
Porota ve složení Jessica Horváthová , ing. Jana Štefánková, Bořivoj Švéda vyhodnotí tři vítězné obrázky, jejichž autoři budou odměněni.
Ze všech vytvořených obrázků pak bude následující rok připravena výstava k dalšímu ročníku festivalu.

ROMANA HOLIŠOVÁ