Nechte všechna plátna v Moravském Krumlově do doby, než pro ně budete mít důstojný stánek. Takový vzkaz posílají do Prahy znovu představitelé města, ale také už i místní podnikatelé. Myšlenku zachování pláten v Krumlově včera veřejně podpořil i herec Miroslav Táborský. Stalo se tak při slavnostním odhalení opravené sochy Jana Nepomuka u kostela Všech svatých v Moravském Krumlově.

Poselství krumlovských zformuloval starosta města Tomáš Třetina. „V žádném případě nevzdáváme boj o zachování Epopeje v Moravském Krumlově. Připravujeme strategii na poslední dva měsíce, jejíž finále směřuje k ukončení sezony k poslednímu říjnu. Bude to vzkaz Praze, aby Epopej nechala v Krumlově do doby, než pro ni vystaví důstojný stánek,“ řekl Třetina.

Vedení města cítí podporu při snaze zachovat Slovanskou epopej v Krumlově z různých stran.„Jde o podporu politiků, umělců i prostých lidí. Když kamkoli přijedu a řeknu, že jsem z Moravského Krumlova, lidé mi říkají, že nám drží palce. Lhostejno, zda jsem v Liberci na koupališti nebo třeba v Českém ráji. Cítím, že nám lidé opravdu fandí a že většina republiky nás podporuje. Věřím, že rozhodnutí Prahy plátna odvézt se změní,“ svěřil se starosta. Středeční odhalení zrekonstruované sochy se neslo převážně v duchu podpory ponechání Epopeje ve městě.

„Chtěli jsme myšlence Epopeje v Krumlově pomoci třeba i tím, že jsme se spolupodíleli na opravě sochy Jana Nepomuka a pozvali jsme i známé tváře. Chtěli jsme tak široké veřejnosti sdělit náš názor. Jsme pro ponechání pláten ve městě. Jak ale říká prezident Klaus, míček je na politické straně dvorce,“ prohlásil producent a spolumajitel vinařství Tomáš Vican.

Ideu zachování díla Alfonse Muchy v krumlovském zámku včera podpořil i známý herec Miroslav Táborský. „Jsem sice Pražák, ale zdá se mi, že v Čechách poslední dobou hodně trpíme na neplnění dohod a slibů. Jestliže dal kdysi Mucha Epopej Praze s podmínkou, že pro ni udělá pavilon, a on dosud není, měla by plátna zůstat v Krumlově minimálně do doby, než hlavní město splní svůj slib,“ konstatoval Táborský.

V polovině prázdnin se však přiostřily vztahy mezi ředitelem Galerie hlavního města Prahy Milanem Bufkou a vedením Krumlova. Stalo se tak po vyjádření ředitele pro Rádio Česko. Ředitel Bufka v pořadu mimo jiné znovu hájil záměr vyvézt Epopej zhruba do dvou let na výstavu do Tokia. „Jde o akci, která jednoznačně podpoří kulturní vztahy mezi Prahou a Japonskem a bude prezentací celé republiky i Prahy jako historického centra České republiky ve všech japonských médiích,“ argumentoval tehdy Bufka.

Třetinu Bufkova slova šokovala. „Snaží se z Epopeje udělat prodejnou kurtizánu a já udělám vše pro to, abych mu v tom zabránil,“ neskrýval pobouření Třetina.