To platí i v případě situačních zpráv k jednání zastupitelů. Ty jsou ale podle vedení města Znojma a jeho mluvčí pracovním materiálem určeným výhradně pro zastupitele a radní.

„Procesně lze podotknout, že zaslaná e-mailová prosba redakce o poskytnutí těchto zpráv formálně nesplňuje znaky žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Jakmile však redakce podá prakticky stejnou žádost formálně správně, tedy na elektronickou podatelnu, případně s přesnější identifikací žadatele, bude úřad povinen informace ihned poskytnout,“ tvrdí poradce pro otevřenost veřejné správy a spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

„Pokud tak neučiní, vyvolá spor, který nemůže než zcela prohrát. Úředník, který tak učiní, pak má na základě zákona o úřednících samosprávných celků odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli a musí uhradit ze své mzdy náklady, které tím úřadu vzniknou. Tyto náklady se mohou pohybovat v řádu desítek tisíc korun, v případě exekuce až statisíců,“ doplnil poradce.

Zákon o svobodném přístupu k informacím stanovuje jako maximální lhůtu pro poskytnutí informace patnáct dnů. „Ovšem v případě, že jde o podklad, který je již hotov, a není technický problém ji poskytnout, znamená tato lhůta, že má být informace poskytnuta ihned. Jelikož lze předpokládat, že jde o elektronické dokumenty, které lze žadateli zaslat e-mailem, měly by být informace poskytnuty hned,“ upřesnil Kužílek

Pokud se úřad pokusí zneužít maximální lhůtu, lze i takový postup napadnout. „Takový spor by navíc byl mimořádně přínosný, protože nadřízené orgány ani soudy zatím takovýto případ neřešily. A lhůta je často zneužívána tak, aby se poskytnutí informace minulo se svým účelem. Tím je v tomto případě informovat veřejnost ještě před jednáním zastupitelstva,“ dodal Kužílek.

Rozhodnutí znojemské radnice neposkytovat médiím situační zprávy se spoluautorovi zákona o svobodném přístupu k informacím nezamlouvá. „Takovýmto postupem znojemská radnice výrazně posílila mé přesvědčení, že nové vedení přestalo plnit své předvolební sliby a rétoriku otevřenosti a vstřícnosti k občanům. Vrací se k politice odmítání informací, politice uzavřenosti a arogance. Je to škoda. V mnoha městech a obcích, kde po minulých volbách došlo k zásadní změně vedení, se snaží poctivě rozvinout transparentnost a naučit se vládnout skutečně na slunečním světle,“ uzavřel poradce.