I přes ukončení povinnosti nosit respirátory se zdravotníci na některých odděleních dohodli, že je budou užívat dál. „Jsou odbornosti, kdy úzký kontakt s pacientem může být zdrojem přenosu jakékoliv infekce, takže se zdravotníci snaží chránit, což oceňuji,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Pavlík.

V pondělí byl v původních prostorech obnoven také provoz Neurologického a Rehabilitačního oddělení. Ta byla téměř před dvěma lety sloučena do jednoho lůžkového fondu kvůli uvolnění míst na covidových odděleních. „Nelékařský zdravotnický personál rehabilitace pečoval o covidové pacienty na nově vzniklé jednotce. Průběžně vznikaly a otvíraly se další covidové jednotky, a to převážně na odděleních chirurgických odborností, protože byla pozastavena operativa,“ připomněl Pavlík. V době nejvyššího počtu pacientů s koronavirovou infekcí byly na covidové jednotky přeměněny i některá oddělení z interních odborností.

Nečekaný déšť přinesl na Moravsko Krumlovsko vytouženou vláhu ale také problémy. Zaměstnaly hasiče na mnoho hodin.
FOTO: V Krumlově spadlo během chvíle šedesát milimetrů vody, podívejte se

Ve znojemské nemocnici bylo ošetřeno téměř 2300 pacientů na standardním lůžku a více jak 400 pacientů v intenzivní péči, u kterých byl prokázán covid. Nejvíce pacientů bylo současně hospitalizováno v březnu 2021, kdy v intenzivní péči bylo celkem 26 pacientů, z nichž bylo 20 na umělé plicní ventilaci.

Nemocnice má standardně 8 lůžek na ARO. Pro tyto potřeby muselo být oddělení posíleno dalšími lůžkovými odděleními, a to přebudováním chirurgické JIP na covidové oddělení. V té době interní JIP zůstala oddělení „necovidovým“. V březnu téhož roku fungovalo celkem 5 lůžkových covidových jednotek, na kterých bylo hospitalizováno 95 pacientů.

Dosud neznámá díla Alfonse Muchy mohou od nynějška vidět zájemci na různých místech Jihomoravského kraje.
Za portrét sličné lékárnice Muchovi vynadal její otec. Výstavy odhalují příběhy

Aktuálně je v nemocnici hospitalizováno šest pacientů, u kterých byl prokázán Covid-19, a to pouze na standardním oddělení. V intenzivní péči není v tuto chvíli žádný pacient. „Doufám, že datum 5. 5. 2022 pomyslně uzavírá nejtěžší dva roky, které jsme v klinické praxi zažili a že se v takové intenzitě už nebudou opakovat,“ uzavřel Pavlík.