Sto osmdesát tisíc ročně v následujících třech letech mají doplácet obce z prosiměřického policejního obvodu na provozní náklady místní policejní služebny. Obvod loni téměř padl za oběť úsporným škrtům v resortu, finanční injekce obcí má zajistit jeho přežití. Zastupitelé některých obcí příslušné smlouvy zatím neschválili.

„Problémy jsou dva. Jednak jsme si nechali udělat právní rozbor smluv a podle dobrozdání právničky bychom takhle postavenou dvojici smluv vůbec neměli podepisovat. Druhá věc je, že se zastupitelům zdá divné, aby obec sponzorovala policii. To bychom mohli za chvíli platit všechno. O základní věci by se přece měl postarat stát,“ shrnul debaty zastupitelů v Tasovicích tamní starosta Josef Sabáček.

U sousedů v Hodonicích projednání smluv zatím odložili na další zasedání. „Těsně před schůzí jsme dostali mírně upravené návrhy, které poněkud rozšiřovaly účel poskytnutých peněz. Původně to bylo na provoz budovy, nyní i na činnost policie. To se nelíbilo například bývalému starostovi proto, že není jasné, na co peníze vlastně půjdou. Nyní čekáme na další jednání starostů s krajskou policejní správou,“ uvedl starosta Hodonic Jan Rožnovský.

„Sám jsem bývalý policista, devatenáct let jsem sloužil na dopravních nehodách. Proto chci, aby policisté v Prosiměřicích zůstali. Potřebujeme je, aby mohli v případě potřeby přijet a také, aby působili preventivně. Částka za Hodonice není závratná. Proto věřím, že dospějeme k dohodě a po jednáních s kolegy a s policií smlouvu podepíšeme,“ dodal starosta, který svlékl uniformu loni v listopadu. Hodonice mají ročně podle návrhu přispět čtyřiatřicet tisíc korun.

Své připomínky k záměru má i krhovický starosta Martin Major. „Samotných devět tisíc ročního příspěvku není velký problém. Ani mně se ale nezamlouvá konstrukce smluv. Stačila by, myslím, jedna. A hlavně se obávám, že když teď přispějeme policii, za rok nebo za dva přijdou hasiči nebo záchranka. Je to nekoncepční přístup, se kterým stát navíc přichází v době, kdy se na obce valí další poplatky,“ kritizoval Major.

Podle něj navíc obecní příspěvky mohou nepřímo ovlivnit kvalitu a nestrannost práce policie. „Dokážu si představit, že si lidi budou na policisty více dovolovat s tím, že si je platí,“ upozornil.

Podle starosty Prosiměřic Jiřího Lukeše většina zastupitelstev smlouvy schválila nebo se k tomu chystá. „Je důležité, aby tu policisté zůstali. Kdybychom museli pokaždé volat do Znojma, mohli bychom se dozvědět, že jsou na výjezdu a musíme počkat,“ informoval starosta.

Zachování stávající sítě policejních a hasičských stanic podpořil letos i kraj. „Kvůli tupým škrtům současné vlády jsme letos vzali z rozpočtu dvacet milionů a na úkor jiných věcí je dali profesionálním hasičům a policistům. Nebýt toho, už by dnes nebyli policisté například v Prosiměřicích, ani hasiči v Hrušovanech a Moravském Krumlově,“ podotkl hejtman Michal Hašek.