Kromě velkolepých pláten Slovanské epopeje v Moravském Krumlově mohou lidé ve městech na jižní Moravě vidět jeho doposud méně známá díla. A také ta, kterými se inspirovali současní autoři – například kreslíři komiksů v Japonsku či tvůrci fantasy příběhu Pán prstenů. „Jsme pyšní na tak slavného rodáka. Každou návštěvu zavedeme do Moravského Krumlova a teď jim můžeme ukázat i další Muchova díla,“ řekli při vernisáži například manželé Jan a Marie Abrahamovi.

V Hrušovanech nad Jevišovkou jsou k vidění i jeho unikátní fresky zdobící stropy radnice. V Mikulově kromě výstavy na zámku je možné navštívit penzion, kde pobýval. „Do Mikulova přijel Alfons vlakem s prázdnou kapsou. Cestou se stavil v lékárně, kde se mu zalíbila mladá lékárnice a namaloval její portrét. V Hotelu U Lva, který už neexistuje, ho vystavil s nabídkou k prodeji. Pěkně to ale od jejího otce lékárníka schytal,“ vyprávěl vnuk John.

Úsměvný příběh inspiroval Mikulovské k hravosti. Připravují tam soutěž s názvem Najdi si svého Muchu. „Jednak je to myšleno na obrazy či díla, která mohou mít lidé doma a třeba ani neví, od koho jsou. Láká nás ale i myšlenka hledání potomků. Je známo, že Mucha byl společenský muž,“ bavil se nápadem starosta Mikulova Rostislav Koštial. Na Hodonínsku vzpomínají zase na bujarou účast Muchy na zabijačce v Hroznové Lhotě společně s Jožkou Úprkou.

Lákavé příběhy i díla slavného malíře mohou podle starosty Kyjova a současně náměstka jihomoravského hejtmana Františka Lukla být přínosem pro celý kraj. „Chceme ukázat, že jižní Morava má významné osobnosti světového formátu. Paradoxně je Mucha zatím známější za mořem než u nás. Ale také to bude přínos pro cestovní ruch. Turisté budou mít víc možností poznávat i jiná místa než ta notoricky známá,“ zvažoval Lukl.

Výstavy chtějí organizátoři z Muchovy nadace každoročně obměňovat a přidávat další místa, v nichž proslulý autor zanechal své stopy. Patří mezi ně i Blanensko, v Doubravici nad Svitavou nedávno objevili například divadelní oponu, kterou Alfons Mucha namaloval pro tamní ochotníky. Muchova stezka ale zavede jeho příznivce i za hranice republiky do Piešťan. „Připravujeme také velkou výstavu ve Valdštejnském paláci v Praze,“ dodal John Mucha.