S prodejem v úterý souhlasili moravskokrumlovští zastupitelé.

„Je to nejlepší prodej městského majetku za poslední roky. Šestnáct milionů korun je zhruba deset procent našeho celoročního rozpočtu. Peníze vložíme do investičního fondu. Ten budeme používat třeba pro náš podíl na opravu průtahu městem, na opravy dalších silnic a chodníků, na nové osvětlení i na další věci,“ řekl místostarosta města Tomáš Třetina.

Město pozemky prodá moravskokrumlovské společnosti SKI – Turist – Sport. „Prodejní cena je necelých šestnáct milionů korun. To je pro město velmi lukrativní cena. Peníze jsou již deponované u notáře, což byla naše podmínka pro to, abychom se o tom vůbec bavili. Po podpisu smlouvy a zápisu do listu vlastnictví budou peníze převedeny na náš účet,“ uvedl místostarosta.

Ve hře byla, kromě prodeje pozemků, i další varianta. Při ní by fotovoltaickou elektrárnu vybudovalo a provozovalo přímo město. „Drtivá většina zastupitelů byla pro prodej pozemků. Pokud by elektrárnu chtělo udělat samotné město, stálo by to obrovské peníze na její pořízení. Zadlužili bychom tím město, návratnost takové investice by byla v řádu osmi až deseti let. Osobně jsem moc rád, že se pozemky podařilo tak dobře prodat,“ doplnil Třetina.

Na Lerchu by tak měla časem vyrůst fotovoltaická elektrárna, která se tak spojí s již fungujícím obdobným zařízením. I to provozuje nynější kupec městských pozemků na Lechu, společnost SKI – Turist – Sport. „Informaci o tom, že nám město prodává pozemky na Lerchu, jsem se dozvěděl teprve dnes ráno. V této lokalitě už jednu fotovoltaickou elektrárnu provozujeme, k ní bychom tedy chtěli vybudovat další. Rezervovaný výkon je jeden a půl megawatty, chceme tam umístit natáčecí solární panely, které tam už nyní máme. Nebudou ale zrcadlové, jako ty nynější, ale klasické,“ uvedl jednatel firmy Eduard Čech.

Kdy společnost se stavbozačne, nelze zatím odhadnout. „Nejprve budeme muset vyřídit všechny úřední náležitosti. Naší snahou samozřejmě je, aby to bylo co nejdříve,“ doplnil Čech.

Sluneční elektrárny staví na Znojemsku v posledních dvou let stále více firem. Dvě z nic právě vyrůstají u Dobšic a ve Vranovské Vsi. „Jedná se o největší fotovoltaiku v republice a jednu z největších v Evropě,“ řekl starosta Vranovské Vsi Jiří Peřinka.

Sluneční panely se rozprostřou na ploše přesahující čtyřicet hektarů. „Kromě přínosu do obecní pokladny nabídne elektrárna osm pracovních míst pro obsluhu a ostrahu,“ připomněl starosta.

Už na jaře začala proud vyrábět další elektrárna u Hodonic. „Elektrárna zaujímá plochu téměř šesti hektarů, což je rozloha přibližně devíti fotbalových hřišť. Celkovým výkonem se staví na špičku mezi elektrárnami využívajícími technologii krystalického křemíku,“ sdělil zástupce společnosti Soleg Tadeáš Novák.

Osmá změna územního plánu již nyní umožňuje stavbu solárních elektráren i v katastru Znojma. "Zastupitelé pro toto využití odsouhlasili plochy naproti továrně Haas u Přímětic, u Mramotic, za firmou Pegas a pod Načeratickým kopcem. Připravuje se devátá změna územního plánu, ve které je znovu několik ploch pro fotovoltaické elektrárny a to v okolí Mramotic, “ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Na Znojemsku v sočasné době pracuje zhruba patnáct zařízení pro výrobu elektrické energie ze slunečního záření. S fotovoltaickými panely se tak lze setkat u Jaroslavic, Hrádku, Křídlůvek, Hodonic, Křepic, Dobšic, Miroslavi, Hrušovan nad Jevišovkou, Dyjákovic, Načeratic, Krhovic či Moravského Krumlova.