„Přesto, že Znojemské vinobraní kvůli vládním opatřením pořádat nemůžeme, představujeme spolu s vinaři Vinařské T®ipy. Otevřené sklepy a degustace nabídnou o víkendu 11. až 13. září vinaři z Hnanic a Šatova, Konic a Popic, Vrbovce, Božic, Nového Šaldorfa, Havraníků, Chvalovic nebo také ze Znovínu Znojmo a Vinařství Lahofer,“ uvedl ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Jedinečná akce takového formátu bude na Znojemsku poprvé. „Právě díky rozloze a rozsahu nedojde ke kumulaci obrovského počtu návštěvníků, a ti si kromě nabídky vína budou moci užít také hudební a doprovodný program,“ dodal Koudela.

Na hosty se těší všichni vinaři. „Už v červnu nás napadlo, že pokud Vinobraní ve Znojmě nebude, uděláme otevřené sklepy. Přidali se i další kolegové,“ řekl jeden z hnanických organizátorů Josef Kořínek.

Ilustrační foto.
Milionová loupež ve Znojmě: z rodinného domu v Jarošově ulici zmizely šperky

Ačkoliv si mnozí pod vinobraním představují slavnosti spojené s průvodem krále Jana Lucemburského, je to právě oslava úrody a sklizně vinné révy, která se pod ním schovává. „Počasí, které je letos typické střídáním studených a teplých dnů a nocí, předurčuje, že letošní vína budou příjemně aromatická, především Sauvignon, Müller Thurgau, Tramín červený, Veltlínské zelené a všechny muškátové odrůdy,“ naznačil předseda představenstva Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Společnou propagací dílčích akcí a programu chtějí pořadatelé uspokojit místní i návštěvníky, kteří cestu do Znojma v tomto termínu plánovali a kteří už třeba mají zarezervované ubytování. „Dotazů k alternativnímu programu místo vinobraní máme opravdu hodně a tato nabídka pro nás bude odpovědí,“ dodal Koudela. Přehled všech akcí naleznou zájemci na webu Znojemské Besedy a u jednotlivých spolků a vinařství.