Podle mluvčí znojemské radnice Zuzany Pastrňákové město při vyhlašování zakázky jinou cenu uvést nemohlo. „Předpokládanou či rozpočtovou cenu díla nelze stanovit odhadem, je výsledkem ocenění veškerého soupisu prací spojených s provedením stavby. Ta byla navržena jako nedělitelný celek, a tudíž nelze pouze odstranit nadzemní část. Samotné odstranění kiosku si vyžádá změny a nové konstrukční úpravy," vysvětlovala mluvčí.
Obnova toalet s nadstaveným kioskem patřila k nejrozpornějším částem projektu revitalizace středního parku, zejména kvůli odhadované ceně kolem jedenácti milionů korun. Radní nakonec rozhodli, že záchodky nechají opravit, ale kiosek stavět nebudou.
Z dokumentace přiložené k vyhlášení zakázky plyne, že projektanti navrhují stávající objekt prakticky zdemolovat a postavit nový. „Jedná se o podzemní objekt se dvěma přístupovými exteriérovými schodišti. K bouracím pracím přistupujeme kvůli nevyhovujícímu technickému stavu konstrukcí, nízké architektonické kvalitě a typovému řešení, které neodpovídá současným požadavkům," napsali projektanti.
Navíc podle nich v objektu nyní chybí WC pro imobilní osoby a do stávající dispozice nelze další toaletu a bezbariérový přístup nijak doplnit.
Po odstranění stávajícího objektu zamýšlí postavit novou konstrukci tvořenou zejména třiceticentimetrovými železobetonovými nosnými stěnami.
Opozice nad postupem radních jen potřásala hlavou. „Vzhledem k tomu, jaké to vyvolávalo vášně, bych očekával, že spíš celou věc důkladně zváží a přehodnotí. Díky veřejné soutěži asi něco nakonec ušetří, ale i tak nad takovým počínáním radnice, která se zaštiťuje bojem proti rozhazování, poněkud docházejí slova a jsem v šoku," poznamenal šéf znojemských občanských demokratů Pavel Kovařík.
Investici označil za zbytečnou a bezkoncepční. Projekt obnovy parku vznikal převážně v minulém volebním období za starostování jeho stranického kolegy Petra Nezvedy. Nynější vedení města své předchůdce pravidelně kritizuje za marnotratné a okázalé investice.
Naposledy podle jeho slov megalomanské projekty minulého vedení kriticky připomněl starosta Vlastimil Gabrhel, když v těchto dnech v souvislosti s dokončeným prodejem bytů nájemníkům hovořil o neutěšené finanční situaci města, které za poslední roky na splátkách a úrocích zaplatilo přes 250 milionů.
Vypsání zakázky kritizoval i bývalý radní a nynější nezařazený zastupitel Jiří Ludvík. „Osm a půl milionu by se dalo využit mnohem líp. Sportovci například usilují o novou halu, opravit potřebuje i zimní stadion. Vadí mi také bezkoncepční přístup. Veřejné záchodky by se přece daly zřídit třeba na fotbalovém stadionu, který čeká rekonstrukce, nebo by s nimi mohla počítat oprava městských lázní," uvažoval zastupitel.
Pokračování v záměru označil za kontinuitu s minulým vedením města. „Soutěží se asi podaří cenu srazit řekněme třeba i na polovinu, ale i i za čtyři miliony se dá postavit pěkný dům. Celkově mi to přijde, že poté, co minulé vedení podle toho nynějšího dělalo velké a nepromyšlené investice, právě nynější radnice ve stejném směru stejně nepromyšleně a velkoryse pokračuje," poznamenal Ludvík.
Podle politologa Jaromíra Příkazského může být ze sporné stavby volební téma. „Může je zvednout kdokoliv z kritiků nynější radnice. Jak s tím budou úspěšní, teprve uvidíme, ale zdá se mi, že dělat takováhle rozhodnutí pár měsíců před volbami, je poněkud nešikovné či netaktické," uvažoval Příkazský.