Nad jindy rušnou tříproudou silnicí v kopci mezi Žerůtkami a Kravskem visí zlověstné ticho. V kopci stojí v koloně auta s blikajícími výstražnými světly. Při vyběhnutí na horizont ve směru na Znojmo se náhodnému svědkovi naskytne téměř apokalyptická scenérie: Uprostřed silnice stojí vybočený ze svého pruhu bílý autobus. Má zcela zdemolovaný předek karoserie. Za autobusem je havarovaná dodávka. Před malou chvílí se obě auta srazila a do nich narazilo zezadu ještě jedno osobní auto. Z autobusu se začíná ozývat nářek.„Pomoc, pomozte nám někdo, prosím!" volá mladý dívčí hlas z autobusu.

Kdosi volá na tísňovou linku. „Na silnici číslo I/38 u křižovatky na Kravsko a Žerůtky je velká bouračka. Je tady autobus plný lidí a ještě dodávka a osobák. Rychle přijeďte," oznamuje svědek nehody operačnímu středisku záchranářů. Ještě nějaký čas jim dodává další informace o nehodě a případných zraněních i odhad zraněných lidí. Okolo místa veliké nehody se shromažďuje stále více přihlížejících.

„Ježíši, to je doba, kde jsou sanitky?" ptá se jedna ze svědkyň nehody, jejíž auto stojí dole pod kopcem.

Už je slyšet první sirény. Jako první na místo vážné nehody přijíždí profesionální hasiči ze Znojma. Zastavují svá auta na kraji silnic, majáčky nechávají blikat, jen sirény ztichnou.

Skupinky hasičů vyskákají z aut a každá z nich běží k jednomu z nabouraných aut. Velitel vydává pokyny. Hasiči odpojují akumulátory, jiní spěchají s hydraulickými nůžkami, protože dveře o řidičky osobního auta se po nárazu do dodávky zaklínily a nejdou otevřít.

Mezitím policie uzavírá silnici a odklání dopravu. Ve smwěru od Znojma už na kasárenské křižovatce. Další hlídka je přímo na křižovatce před nehodou. Jiné policejní hlídky posílají auta, jedoucí od Moravských Budějovic uprostřed Olbramkostela na Milíčovice či Žerůtky.

„Kam jedete? Kde jste se tady vzal? Aha, vy bydlíte na konci Olbramu. Ne tudy neprojedete, musíte se vrátit a objet to přes Žerůtky," vrací dopravní policistka jedno auto, které se dostalo až pod kopec blízko nehody.

K místu nehody mezitím přijíždí jedna sanitka za druhou. Vybíhají záchranáři s nosítky a také doktoři. Když je hasiči pustí do již bezpečného autobusu, začínají záchranáři zjišťovat zranění lidí. Každý zraněný dostává na krk cedulku, podle které ostatní záchranáři poznají, jak mají se zraněným naložit.

Na poli nedaleko nehody přistává policejní vrtulník. Vyskakují z něj letečtí záchranáři. Vzápětí přistává druhý vrtulník, tentokrát zdravotníků.

Na poli budují dobrovolní hasiči stan. „Tady budou umístění lehce zranění lidé," říká svým kolegům hasič Jan Kutner.

Víc než stovka hasičů, záchranářů a policistů je neustále v pohybu. Každý ví, co má dělat. Naštěstí se nejdená o skutečnou dopravní nehodu, ale jen o taktické cvičení. „Máme tady simulaci, kdy je čtyřicet zraněných a dva mrtví. Celého cvičení se účastní na sto padesát lidí. Během dvou hodin by mělo cvičení skončit. Později budeme společně dnešní veliké cvičení vyhodnocovat," říká mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.