Post lékaře na znojemské záchrance opustil na vlastní žádost lékař. Další o odchodu údajně přemýšlejí. Může tak dojít i k situaci, že stanice v Hrušovanech nad Jevišovkou bude, podobně jako v Šumné, bez lékaře. Doba příjezdu doktora k pacientovi se tak na Znojemsku může prodloužit.

„Mohu potvrdit, že na Znojemsku nám odešel jeden lékař. Zdravotní péče je však zajištěna standardně tak, jako dosud,“ potvrdila mluvčí krajské záchranné služby Barbora Zuchová. S nedostatkem lékařů se záchranná služba potýká dlouhodobě. „Je nás trvale málo. Naše práce není tak atraktivní, jako v nemocnici. Ošetřujeme za horších podmínek, dřív se třeba dostaneme do konfliktních situací. Navíc, pokud bude náš lékař například dlouhodobě zdravotně indisponovaný, neví, co bude dál dělat,“ vypočítal problémy záchranářů šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička.

Vedení záchranky o dalších odchodech doktorů neví. „Když odejdou dva doktoři z jedné stanice, je to vždy problém. Na zajištění provozu totiž potřebujeme čtyři a půl lékaře na jednu stanici,“ uvedl náměstek ředitele krajské záchranky Rostislav Verner.

Ve Znojmě by, podle něj, mělo být deset lékařů. „Když dám dohromady všechny lékaře s různými úvazky, máme na Znojemsku osm celých třicet pět setin úvazků. O odchodu dalších lékařů nevíme,“ doplnil Verner. Dodal, že na problém již dlouho upozorňují představitele kraje, který je zřizovatelem. Nedostatek lékařů řeší přesčasovými hodinami.

Jedinou motivací, jak získat nové lidi, je podle odborníků vyšší plat. „Pracovat v nemocnici v teple a suchu v bílém plášti je pro spoustu lidí přijatelnější, než být ve tři ráno v dešti někde na dálnici. Pokud budou doktoři ze záchranky stejně ohodnoceni, jako lékaři v nemocnicích, zájem jednoduše nebude,“ řekl Verner.

Kraj o situaci ví, žádné zásadní změny však nechystá. „Vedení záchranky jedná o navýšení mzdových prostředků s odbory každý rok. Víme, že mají málo lékařů, ale nemůžeme záchranku výrazně přeplácet. Lékaři na záchrance dnes mají vyšší ohodnocení, než dokroři v nemocnici,“ informoval krajský radní pro zdravotnictví František Adamec.

Dodal, že nemá žádné informace o tom, že by na Znojemsku byl nějaký výrazný personální problém. „Je to na vedení záchranné služby, aby s lékaři jednalo. Pokud naznají, že to nejsou sami schopni řešit, určitě se na nás obrátí,“ zakončil Adamec.

Zda tedy zůstane lékař na stanici v Hrušovanech nad Jevišovkou, není jasné. Ze stanice v Šumné vyjíždí sanitka bez lékaře, jen se zdravotnickým personálem. Za ní pak rychlá Oktávie systému rendes-vous. „Zatím nevím o žádném případě, kdy by sanita přijela pozdě,“ uvedl starosta Šumné Petr Cejpek.