Záchranná služba má nyní povinnost dojet k zásahu do patnácti minut. Daří se vám tuto dobu dodržet?
Většinou ano. I když existují některé problémové lokality. Například okolí vranovské přehrady. Rychlost dojezdu také může ovlivnit i špatné počasí. Minulý rok jsme ale nestihli dodržet předepsaný limit pouze asi v pěti procentech všech případů.
Co trápí záchrannou službu v současnosti nejvíce?
Velkým problémem je nedostatek atestovaných výjezdových lékařů. V Jihomoravském kraji jich chybí asi čtyřicet. Problémem je i obecně špatný stav silnic. Hodně to ovlivňuje nejen dojezdové časy, ale i životnost sanitních vozidel. A samozřejmě také bezpečnost posádek.
Jaké další problémy musíte při výjezdech řešit?
Občas výjezd komplikují méně slušní řidiči. Nebo i ti, kteří se snaží uvolnit cestu sanitce, ale zastaví na nevhodném místě. Například před zatáčkou.
Kolik je na jižní Moravě výjezdových stanovišť? Je jich dostatek?
Celkem je těchto stanic třiadvacet. Příští rok uděláme rozsáhlou analýzu, zda je tento stav dostatečný a případně upravíme rozmístění a počet stanovišť.
Kolik máte záchranných vozidel? Jak často denně vyjíždějí?
Celkem jich je asi sto, ale ne všechna jsou ve službě. V pohotovosti jich je kolem třiceti. V průměru vyjíždějí denně asi sto sedmdesátkrát.
K jakým případům nejčastěji jezdíte?
Často to jsou onemocnění srdce nebo dýchacího ústrojí, ale také úrazy a dopravní nehody.
Jak časté jsou výjezdy k méně závažným případům, které by se obešly bez zásahu záchranky?
Občas se to stává. Záleží na operátorce, jak vyhodnotí situaci. Někdy člověk nepodá dostatek informací nebo třeba svůj problém zveličí.
Máte zkušenosti s agresivními pacienty, kteří napadají záchranáře?
Nedávno jsme jedno takové napadení řešili. Ale musím říct, že na jižní Moravě to není zas tak časté jako třeba v Praze. Většinou jsou problémy s opilými, ale i psychicky nemocnými lidmi.

Do Vratěnína musel přiletět vrtulník místo sanitky
Znojemsko - Záchranná služba na Znojemsku má v současnosti tři stanoviště. V Hrušovanech nad Jevišovkou a ve Znojmě slouží posádky s lékařem, v Šumné je bez lékaře. Lidé bydlící v obcích kolem vranovské přehrady si už dlouhou dobu stěžují, že dostupnost sanitky je delší, než zákonem stanovených patnáct minut. Nové stanoviště ve Vratěníně by tento problém mohlo vyřešit. „Záchranná jednotka v Šumné vznikla proto, aby pokryla západní část znojemského regionu. Vzhledem k tomu, že je zde menší frekvence výjezdů, stačí posádka bez lékaře,“ řekl šéf záchranné služby Arnošt Růžička. Osádka rychlé záchranky zahájí akci, a pokud je případ složitější, přivolá na místo lékaře. Asi v pětadvaceti procentech jezdí lékař s pacientem do nemocnice. „Po ošetření pacienta se lékař přesouvá na další místo zásahu. Ve vážných případech doprovází nemocného až do nemocnice,“ dodal Růžička. Práci záchranářům usnadňuje přesný popis skutečného stavu nemocného. „Pro nás, lékaře, je důležité přijmout zprávu s přesným popisem stavu zraněného. Pracovníci dispečinku jsou schopni podle všech údajů vyhledat přesnou lokalitu a nasměrují posádku k místu nehody,“ uvedl lékař. Nepřesné údaje komplikují záchranné práce. „Případů, kdy sanitka přijede za více jak patnáct minut, je málo. Snažíme se dostat ke všem pacientům co nejdříve,“ dodal záchranář Růžička. Záchranou stanici by uvítali ve Vratěníně. „Kraj zvažuje zřídit záchrannou stanici v objektu bývalé celnice. Kromě toho by zlepšila dostupnost obcí kolem vranovské přehrady a mohla by vyjíždět také na rakouskou stranu hranice,“ řekl starosta Vratěnína Martin Kincl.
V současné době se začalo se stavbou záchranné stanice v Jemnici. „Jemnice je od nás vzdálená pouhých sedmnáct kilometrů. Ze Šumné je to více, než třicet kilometrů. Než se k nám dostane sanitka, neklesá čas příjezdu pod třicet minut,“ dodal starosta. Vlivem špatného počasí dokonce sanitka do Vratěnína i nepřijela. „Před třemi lety k nám místo sanitky přilétl vrtulník. Nebyli bychom proti tomu, kdyby stanice byla v místě. Ale zatím nemáme žádné konkrétní informace,“ zakončil Kincl.
Sylva Pavlačková