Doba milovníků špičkových vín, i hledačů neobjevených pokladů mezi produkty neznámých vinařů na Znojemsku začíná. Už o víkendu zvou na svůj košt vinaři z Tasovic. Další soboty a neděle se pak s místními výstavami vín roztrhne pytel.

„Výstavy vín jsou spíše o udržování tradic. Pro běžného návštěvníka je to možnost poznat, jak vypadá to nejlepší, ale i nejhorší víno. Právě na malých koštech se člověk dostane i k tomu nejhoršímu pití. I laik po porovnání bodů mezi nejlepším a nejhorším vzorkem pozná, v čem je takový rozdíl,“ tvrdí vinař Jiří Hort.

Ten je jedním z pořadatelů jediné výstavy růžových vín v regionu. „Zpočátku to vypadá, že nedostaneme skoro žádné vzorky, ale nakonec jich máme okolo stovky,“ řekl Jiří Hort.

Největší výrobce vín na Znojemsku se účastní téměř všech místních výstav vín. „Na větší výstavy poslíláme více vzorků, u těch malých jde spíše všeobecně o podporu místních vinařů. Na malých výstavách si ale mohou naši sklepmistři vyzkoušet, jak budou lidé reagovat na zcela nová vína, která ještě nejsou v prodeji. Je to určitý signál. Lidé totiž mohou mít jiný pohled, než naši pracovníci. Ročně se účastníme asi stovky nejrůznějších výstav, včetně zahraničních,“ uvedl ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Milovníci vín se při letošních koštech mohou těšit na velké množství přívlastkových vín. „A to nejen na pozdní sběry a výběry, ale i vína slámová a ledová. Poslední dva roky byly z hlediska dozrávání hroznů a cukernatostí excelentní,“ sdělil vinařský odborník Jaromír Čepička.

O kvalitě vín ze Znojemska svědčí i fakt, že hned tři vína letos získala první místo ve své kategorii na nejprestižnější tuzemské výstavě vín Vinex, Znovín si z ní odnesl dokonce cenu pro Šampiona výstavy.