Před nějakými patnácti lety by v pátek a v sobotu platil z moci úřední kvůli volbám suchý zákon. Tentokrát se ve Znojmě mohou lidé cestou z volební místnosti zastavit na Masarykově náměstí a odměnit se za využití svého hlasovacího práva napěněným půllitrem. Horší to bude mít dvě stě osmdesát členů okrskových komisí. Obálky z lístky mohou z uren vysypat teprve v neděli po desáté večer, kdy začne sčítání hlasů v celé Unii.
„Volební místnosti budou otevřené v pátek od dvou odpoledne do deseti večer a v sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne. V celém kraji je čtrnáct set jedenáct volebních okrsků,“ informoval ředitel jihomoravském krajského úřadu Jiří Crha.
Ve Znojmě najdou lidé volební místnosti tam, kde jsou zvyklí. „Žádnou změnu jsme nedělali, na oznámení jsou jen poprvé u okrsků v Příměticích rozepsány nově pojmenované ulice, “ řekl vedoucí správního odboru znojemské radnice Radek Svoboda. Jak dodal, s obsazením komisí nebyly nakonec problémy. „Určité potíže jsme předpokládali, ale nakonec jsme všechny okrsky obsadili bez větších komplikací. Celkem v nich, včetně zapisovatelů, zasedne dvě stě osmdesát lidí,“ dodal vedoucí.
Experti očekávají, že hlasů ke sčítání komise příliš mnoho mít nebudou. „Evropské volby jsou tradičně nejméně navštěvované volby nejen u nás, ale i v celé Evropě.Lidé si totiž nedokáží představit činnost a pravomoce parlamentu. A mají do určité míry pravdu, protože europarlament nemá zákonodárnou pravomoc jako třeba národní parlament a omezuje se především na to deklarativně potvrzovat kroky evropské komise,“ uvedl politolog Stanislav Balík.
Upozornil ale, že tentokrát bude možná do volební místnosti vážit cestu víc lidí než před pěti lety. „Na podzim se konají předčasné parlamentní volby a v těch evropských si strany testují podporu u voličů. Výsledek eurovoleb pak může posloužit jako argument ve vnitrostranickém boji. Vidím tu i prostor pro některé nové strany mimo nejsilnější čtyřku z českého parlamentu,“ dodal politolog
Na veřejný pořádek a klid ve volebních místnostech budou ve zvýšené míře dohlížet strážníci i policisté. „Jako při všech ostatních volbách posílíme výkon služby, včetně kontrol volebních místností. Ve spolupráci s městskou policií budeme samozřejmě ve zvýšené míře dohlížet i na pořádek při pivních slavnostech,“ sdělila mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. S rušnějším víkendem počítají i strážníci.
Před pěti lety přišlo na Znojemsku k volbám necelých osmadvacet procent voličů. Nejvíce hlasů v okrese dostala kandidátka KSČM s čtyřiadvaceti procenty, za nimi velmi mírně zaostali Nezávislí, tehdy v čele s Vladimírem Železným. Občanští demokraté získali přes osmnáct procent, lidovci za nimi zaostali o necelých pět procent. Sociální demokraté brali v prvních českých eurovolbách přes šest procent hlasů. ¨V samotném Znojmě byla účast mírně vyšší, o skoro čtyři desetiny procenta přesáhla osmadvacet procent. Nejvíc hlasů brali Nezávislí s šestadvaceti procenty, komunisté byli o čtyři procenta zpět druzí. Těsně za nimi zůstali občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty. Lidovci získali necelých devět a půl procenta a sociální demkraté sedm.