Někde už je dokonce přetřeli černou barvou. Vandalům hrozí postih. Poškození či znehodnocení značek může být totiž posuzováno i jako trestný čin. Vysvětlení je ale daleko prostší.

Záhadné znaky na silnicích:
* Bílé čtverce na silnicích tvoří geodeti
* Poslouží jako body pro centrální mapovou aplikaci sítí
* Usnadní plánování staveb či výsadbu stromů
* V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno na 4 tisíce kilometrů
* Projekt vyjde kraj na 235 milionů, většinu pokryje dotace
* Ničení geodetických znaků je trestný čin
Poskládané do šachovnice či plně vybarvené, často označené číslem, to jsou kontrolní body geodetů, které začali malovat na silnice druhých a třetích tříd. Poslouží k tvorbě digitální technické mapy, jejíž vytvoření spustil v dubnu Jihomoravský kraj. „Součástí tohoto projektu je pořízení údajů podél silnic druhých a třetích tříd metodou mobilního mapování. V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno téměř čtyři tisíce kilometrů,“ potvrdil krajský radní pro vědu, výzkum, inovace a informační technologie Jiří Hlavenka.
Body nasnímá speciální auto geodetů a umožní přesnou identifikaci místa. Cílem je usnadnit v budoucnu práci například při stavbách. „Chceme shromáždit všechny informace o technických sítích v jedné mapové aplikaci, z níž budou dostupné všem uživatelům. Kromě usnadnění při plánování staveb je využijí i obce i při sázení stromů nebo výkopových pracích,“ přiblížil cíl digitalizace Ondřej Rafl z odboru informatiky krajského úřadu.
Znaky na silnicích mohou zatím vidět řidiči na Znojemsku a Břeclavsku. „Poté je budeme umisťovat na Brněnsku a Hodonínsku a naposled na Blanensku a Vyškovsku. Celý projekt bude hotový v březnu příštího roku,“ doplnil Rafl. Značkování čeká i silnice prvních tříd a dálnice.
Lidé ale mají ze symbolů na cestách obavy. „Spojují si je asi s body na střechách, co viděli v televizi ze záběrů z Ukrajiny, mohou mít strach ze značení potenciálních vojenských cílů,“ potvrdila špatnou zkušenost Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka brněnské společnosti TopGis, jež se na pořízení dat podílí.
Buď z neznalosti nebo záměrně začernili vandalové barvou už několik desítek takzvaných vlícovacích bodů v sousedním Olomouckém kraji. Stejné obavy z chování lidí mají nyní geodeti i na jižní Moravě. Upozorňují, že poškození či znehodnocení značek může být posuzováno i jako trestný čin. „Poškozené body musíme znovu nakreslit, poté geodeticky zaměřit a následně nájezdem z mobilního mapovacího systému zdokumentovat. Pak se přesně umísťují do panoramatických snímků a dat. Obnovení jednoho bodu vyjde na tisíc korun,“ upozornila Zedníčková.

Celý projekt přijde v Jihomoravském kraji na 235 milionů korun včetně daně. „Téměř 200 milionů pokryje dotace, zbytek dá kraj ze svých zdrojů,“ vyčíslil náklady krajský radní Hlavenka.
Hlavu si nad znaky lámal i Michal Kreslík. „Vážně mě napadalo cokoliv, včetně cílových bodů v souvislosti s válkou, ale říkal jsem si, že to je nesmysl. Osmiletý syn usoudil, že se chystají přistát mimozemšťané,“ komentoval bílé čtverce na silnicích řidič na Znojemsku.